Ranking bez tabloidów

dodano: 
02.06.2008
komentarzy: 
0

W kwietniowym rankingu „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”, opracowanym przez Instytut Monitorowania Mediów zwyciężył Dziennik, który był cytowany 1012 razy. Druga pozycja należy do Rzeczpospolitej, której publikacje inne media cytowały 888 razy. Po dwóch miesiącach prowadzenia Gazeta Wyborcza spadła na trzecią lokatę (837 powołań).

Na czwarte miejsce zestawienia powrócił tygodnik Wprost (417). Oprócz niego w pierwszej piętnastce są obecne także Newsweek (8. miejsce, 194 powołania) i Polityka (14 miejsce, 134). Kolejny miesiąc z rzędu dobre wyniki notują stacje telewizyjne z grupy ITI, co pokazuje, że mają ugruntowaną pozycję na rynku opiniotwórczych mediów. TVN24 zajmuje piąte miejsce (404). Stacja ta najczęściej była powoływana w kontekście polityki polskiej, korupcji w polskiej piłce oraz sprawy Krzysztofa Olewnika. TVN jest na siódmym miejscu, z wynikiem 199.

W kwietniowym rankingu są obecne trzy stacje radiowe. Liderem pozostaje RMF FM (6. miejsce, 320). Oprócz niej w zestawieniu znalazły się Radio ZET (9 miejsce, 190) i TOK FM (15 miejsce, 113). Dziesiąte miejsce zajmuje dziennik Polska z wynikiem 187 powołań. Jedyny w zestawieniu portal Onet.pl zajmuje 12. lokatę, cytowany przez inne media 148 razy. Tymczasem dzienniki biznesowo-ekonomiczne są reprezentowane przez Gazetę Prawną, cytowaną 169 razy (11.miejsce) oraz Puls Biznesu (145, 13. miejsce).

W zestawieniu po raz pierwszy nie znalazł się żaden tabloid.
W kwietniu wśród tematów powołań dominowały: śledztwo w sprawie brutalnego porwania i morderstwa syna płockiego biznesmena Krzysztofa Olewnika, odkrycie korupcji i malwersacji finansowych w polskim futbolu, kolejne polityczne ustalenia w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, nowe kontrowersje wokół raportu z likwidacji WSI, ustalenia śledczych badających sprawę niedawnego wypadku wojskowego samolotu CASA w Mirosławcu, szczegóły próby zatrzymania byłej posłanki SLD Barbary Blidy zakończonej jej samobójstwem, reakcja sportowców i polityków na wydarzenia w Tybecie oraz śledztwo w sprawie molestowania seksualnego w magistracie w Olsztynie.

Najwięcej cytatów z prasy regionalnej i lokalnej pochodziło – podobnie jak w zeszłych miesiącach - z woj. mazowieckiego (Życie Warszawy, 35), małopolskiego (Dziennik Polski, 17), śląskiego (Polska Dziennik Zachodni, 16) oraz pomorskiego (Polska Dziennik Bałtycki, 14).

Od 1 do 30 kwietnia na potrzeby raportu Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował 6452 przekazy mediowe. Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 7247 razy (prasowych, radiowych i telewizyjnych). Analiza obejmuje tylko te przekazy, które nie są przeglądami prasy.
Raport kwietniowy w wersji podstawowej jest dostępny na stronie Instytutu Monitorowania Mediów.

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin