Wybierz dowolny tekst i kliknij ikonę, aby posłuchać!
poniedziałek, 14 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościWiadomościForum Odpowiedzialnego Biznesu prezentuje bazę dobrych praktyk

Forum Odpowiedzialnego Biznesu prezentuje bazę dobrych praktyk

10 czerwca 2025 roku odbyła się jubileuszowa konferencja Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Transformacja biznesu – scenariusze przyszłości”, zorganizowana z okazji 25-lecia działalności organizacji. Podczas wydarzenia zaprezentowano bazę dobrych praktyk zrealizowanych w 2024 roku.

Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to coroczna publikacja, która stanowi całościowy przegląd realnych działań firm w obszarze ESG i zrównoważonego rozwoju. Pełna wersja raportu pojawi się w połowie czerwca 2025 roku.

Jak podaje dr Karolina Adamska–Woźniak, dyrektorka zarządzająca FOB, w tegorocznej odsłonie zebrano 957 przykładów dobrych praktyk, które zostały zgłoszone przez 265 firm, w tym zarówno duże korporacje, jak i mikroprzedsiębiorstwa. „Wliczając lokalne inicjatywy, jak również systemowe zmiany – każda z tych praktyk pokazuje, że odpowiedzialność biznesu przekłada się na konkretne decyzje i działania. Łączy je wspólna idea: troska o ludzi, środowisko i transparentne zarządzanie. Ten raport to nie zbiór deklaracji – to mapa realnych zmian, które dzieją się tu i teraz, w odpowiedzi na rosnące oczekiwania społeczne oraz wyzwania środowiskowe” – dodaje.

Według danych organizacji, 75 proc. zgłoszeń do raportu pochodziło od dużych firm. Zaobserwowano jednak, że małe i średnie przedsiębiorstwa także coraz chętniej zajmują się kwestiami z zakresu ESG. FOB podaje, że 84 proc. firm uwzględnionych w raporcie zadeklarowało posiadanie strategii ESG lub zrównoważonego rozwoju, a 54 proc. przedsiębiorstw już teraz publikuje raport ESG, niefinansowy lub zintegrowany – niezależnie od formalnego obowiązku.

Zgodnie z unijną dyrektywą CSRD, 78 proc. firm biorących udział w zestawieniu ma być objętych obowiązkiem raportowania w najbliższych latach. Co jednak istotne, nawet wśród przedsiębiorstw, których obowiązek ten nie dotyczy, aż 72 proc. zadeklarowało działania związane z raportowaniem danych ESG dobrowolnie.

Zgłoszone w raporcie praktyki przyporządkowano do siedmiu obszarów zgodnych z normą ISO 26000 – międzynarodowym standardem wyznaczającym kierunki odpowiedzialności społecznej organizacji. Najwięcej działań, bo aż 396, dotyczyło zaangażowania społecznego i rozwoju społeczności lokalnych. 228 praktyk dotyczyło warunków pracy, a 206 – środowiska. Najmniej zgłoszeń dotyczyło obszarów: zagadnień konsumenckich – 55, praw człowieka – 32, ładu organizacyjnego – 23 i uczciwych praktyk operacyjnych – 16.

Jak informuje Forum Odpowiedzialnego Biznesu, praktyki można było przypisać także do konkretnych Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS), które obowiązują duże firmy w Unii Europejskiej w ramach dyrektywy CSRD. Najczęściej pojawiały się działania zgodne z ESRS S1, czyli pracownicy właśni – 227. Zdecydowana większość, bo aż 527 praktyk, nie została przypisana do żadnego ze standardów. W kontekście Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ najczęściej zgłaszano działania wspierające cel 12, czyli odpowiedzialną konsumpcję i produkcję – 119 praktyk, cel 3, czyli dobre zdrowie i jakość życia – 87 praktyk, a także cel 8, czyli wzrost gospodarczy i godną pracę – 84 praktyki.

Ze zgłoszonymi praktykami zakwalifikowanymi do 23. edycji zestawienia FOB można zapoznać się na stronie. (ao)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wybierz i posłuchaj