Amerykański gigant kosmetyczny Estée Lauder Companies poinformował o złożeniu pozwu przeciwko brytyjskiej twórczyni perfum Jo Malone, jej marce Jo Loves oraz brytyjskiemu oddziałowi Zary. Spór dotyczy wykorzystywania nazwiska Malone na produktach zapachowych – podaje businessoffashion.com.
Koncern przypomina, że posiada wyłączne prawa do tej nazwy od 1999 roku, kiedy to przejął markę perfum sygnowaną nazwiskiem przedsiębiorczyni – wraz z prawem do wykorzystywania imienia i nazwiska w celach komercyjnych – dowiadujemy się.
Od Jo Malone do Jo Loves
Jo Malone opuściła Estée Lauder Companies w 2006 roku, a w 2011 roku stworzyła nową markę perfum Jo Loves.
Według rzecznika Estée Lauder, wówczas Malone zobowiązała się w umowie do nieużywania nazwy „Jo Malone” w określonych kontekstach marketingowych, w tym przy promocji perfum. Firma twierdzi, że obecne działania przedsiębiorczyni wykraczają poza to porozumienie i naruszają wartość marki Jo Malone London – czytamy.
Nazwisko na produktach
Bezpośrednim powodem pozwu było pojawienie się nazwiska twórczyni perfum na opakowaniach zapachów Jo Loves sprzedawanych przez Zarę.
Estée Lauder zarzuca pozwanym naruszenie umowy, naruszenie znaku towarowego oraz tzw. passing off, czyli wprowadzanie konsumentów w błąd przez sugerowanie, że produkty pochodzą od innej firmy – dowiadujemy się.
Analiza strony internetowej Zary w Wielkiej Brytanii pokazała, że przy kolekcji „Jo Loves Collab” widnieje napis: „Created by Jo Malone CBE, founder of Jo Loves”. Nie wiadomo jednak, czy informacja ta znajduje się także na opakowaniach i kiedy produkty z nazwiskiem Jo Malone trafiły do sprzedaży.
Popyt na perfumy rośnie
Pozew pojawia się w czasie rosnącego popytu na perfumy, szczególnie wśród pokolenia Z.
>>> Chcecie dowiedzieć się, jak skutecznie docierać do różnych pokoleń? Zapraszamy na kolejną edycję Dialogu PRoto x IMM. Podczas wydarzenia opowiemy o tym, czym różnią się poszczególne generacje i jak trafnie się z nimi komunikować. Rejestrujcie się na stronie.
W ostatnich miesiącach Estée Lauder Companies aktywnie broni swojego portfolio. W lutym 2026 roku firma pozwała w USA sieć Walmart, oskarżając ją o sprzedaż podróbek perfum i kosmetyków marek takich jak Clinique, Tom Ford Beauty i Le Labo.
Do momentu publikacji materiału właściciel Zary – firma Inditex – oraz przedstawiciele Jo Loves nie skomentowali oficjalnie pozwu. O sprawie jako pierwszy poinformował portal Financial Times – podaje źródło. (ao)
Źródło: businessoffashion.com, Estée Lauder Sues Jo Malone, Zara UK for Trademark Infringement, 12.03.2026



