.

1705 inicjatyw w raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2022. Dobre praktyki”

dodano: 
17.04.2023
komentarzy: 
0

17 kwietnia 2023 roku ukazała się 21. edycja raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Coroczna publikacja stanowi przegląd praktyk ESG, CSR i zrównoważonego rozwoju. W raporcie za 2022 rok znalazło się 1705 inicjatyw realizowanych przez 272 firmy.

Premierze raportu towarzyszyły wykład prof. Marcina Napiórkowskiego o roli narracji oraz ekspercka debata poświęcona napięciom między kwestiami społecznymi a środowiskowymi w działaniach z obszaru odpowiedzialności biznesu. 

W najnowszej edycji zaprezentowano rekordową liczbę 1705 dobrych praktyk (poprzednio było ich 1677) zgłoszonych przez 272 firmy. Najwięcej z nich (477) dotyczyło zaangażowania społecznego i rozwoju społeczności lokalnej. Na drugim miejscu pod względem liczebności znalazł się obszar praktyk z zakresu pracy (419 działań), a trzeci był obszar środowiskowy (360 praktyk). Największy, niemal trzykrotny wzrost, odnotowano w przypadku działań z obszaru praw człowieka, do którego zakwalifikowano 282 praktyki.

Podobnie jak w poprzednich latach mniej liczną kategorią była ta dotycząca ładu organizacyjnego (75 praktyk). Widoczny jest także spadek liczby praktyk dotyczących zagadnień konsumenckich (49) i praktyk operacyjnych (43), co odzwierciedla kluczowe trendy odpowiedzialnego biznesu, związane m.in. w wyjątkową sytuacją w obliczu wojny w Ukrainie.

Podobnie jak w ubiegłym roku, obowiązywał limit dziesięciu praktyk zgłoszonych przez daną firmę. Wprowadzano nowe podkategorie: „Klimat” w obszarze środowiska oraz „Pomoc dla Ukrainy” w obszarze praw człowieka.

Raport po raz pierwszy ukazał się wyłącznie w wersji elektronicznej. Można go znaleźć na stronie.

W publikacji zamieszczono również przygotowany przez FOB przegląd najważniejszych wydarzeń dotyczących odpowiedzialnego biznesu w Polsce, wykaz ważnych  polskich i światowych publikacji, badań i artykułów prasowych na tematy związane z CSR. W raporcie znalazły się także artykuły eksperckie dotyczące kluczowych trendów w obszarze zrównoważonego rozwoju, których autorami są m.in. Ásthildur Hjaltadóttir, Global Reporting Initiative, Dominic Waughray, World Business Council for Sustainable Development, Stefan Crets, CSR Europe, Stanisław Stefaniak, Fundacja Instrat, dr Monika Szewczyk i dr Piotr Mikołajczyk, Centrum UNEP/GRID Warszawa, Sergiej Podus (FOB) i Maryna Saprykina, CSR Ukraine.  

Premiera raportu FOB odbyła się 17 kwietnia 2023 w Centralnym Domu Technologii w Warszawie. Wydarzeniu towarzyszył m.in. panel dyskusyjny o wyzwaniach i napięciach związanych z realizacją celów środowiskowych i społecznych przez biznes, w którym udział wzięli Maria Andrzejewska – dyrektorka generalna Centrum UNEP/GRID, Maria Krawczyńska – dyrektorka Departamentu CSR i Zrównoważonych Finansów Banku BNP Paribas, Członkini Zarządu Fundacji BNP Paribas, dr hab. Marcin Napiórkowski – semiotyk kultury, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, Maciej Jancewicz – Head of Communication & Marketing w NatWest, oraz Marzena Strzelczak – prezeska, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu, członkini zarządu CSR Europe. Debatę poprowadziła Oliwia Bosomtwe, redaktorka naczelna NOIZZ.pl

Podczas premiery raportu oficjalnie do grona partnerów strategicznych Forum Odpowiedzialnego Biznesu dołączyły: Bank Gospodarstwa Krajowego, Exorigo-Upos, InPost, MODIVO, Volkswagen Poznań, Wirtualna Polska. (mb)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin