.

 

Adam Hofman zamieszany w aferę korupcyjną? Partner w R4S wydaje oświadczenia

dodano: 
16.11.2020
komentarzy: 
0

Adam Hofman miał składać oferty korupcyjne właścicielowi Idea Banku, Leszkowi Czarneckiemu – podaje tvn24.pl za Gazetą Wyborczą. Partner R4S odcina się od zarzutów i zapowiada podjęcie kroków prawnych.

Jak czytamy, sprawa rozpoczęła się 14 listopada 2020 roku, kiedy to mecenas Roman Giertych opisał w mediach społecznościowych dwie propozycje korupcyjne, jakie złożono jego klientowi – Leszkowi Czarneckiemu, który ma status podejrzanego w śledztwie dotyczącym afery GetBack. Z jego wpisu wynika, że latem 2020 roku za granicą „doszło do złożenia oferty przyjęcia do pracy banków Czarneckiego (w charakterze doradcy lub członka rady nadzorczej) pana Michała Krupińskiego – wieloletniego prezesa Pekao – osoby blisko związanej z obecną władzą” – cytuje źródło. Czytamy także, że zdaniem mecenasa ofertę miał złożyć „były polityk PiS, utrzymujący bliskie relacje osobiste z prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim”, towarzyszyć mu miała inna osoba „blisko powiązana” z partią rządzącą. Podczas spotkań biznesmenowi proponowano także udział w operacji przejęcia stacji TVN24 przez spółki Skarbu Państwa – po ewentualnym przejęciu Czarneckiemu zaproponowano dostarczanie reklam z firm, a następnie wykup stacji za kwotę „wielokrotnie wyższą od ceny zakupu” – dodaje źródło.

Dzień po opublikowaniu postu Gazeta Wyborcza na swojej stronie internetowej opisała swoje ustalenia, z których wynika, że osobą składającą propozycje biznesmenowi był Adam Hofman, były rzecznik PiS-u i obecny partner w agencji R4S – podaje źródło. „Hofman mówił, że przychodzi w imieniu (Zbigniewa) Ziobry. Tłumaczył, że Michał Krupiński jest w dobrych relacjach z ministrem sprawiedliwości. W zamian za posadę dla Krupińskiego Hofman obiecywał złagodzenie kursu wobec banków Czarneckiego” – źródło cytuje fragment tekstu dziennika, który powołuje się na słowa swojego informatora. Czytamy także, że informator miał przekazać, że do spotkania doszło latem 2020 roku w Monako, gdzie swoją posiadłość ma Czarnecki, a sama rozmowa miała zostać nagrana. Tvn24.pl przekazuje, że Roman Giertych odmówił komentarza Gazecie Wyborczej, a Adam Hofman nie odpowiedział na jej pytania.

Partner w R4S postanowił odnieść się jednak do sprawy w swoich mediach społecznościowych jeszcze tego samego dnia. „Wobec tego, co opublikowała Gazeta Wyborcza, stanowczo oświadczam, że nie powoływałem się wobec kogokolwiek na znajomości czy kontakty w administracji rządowej, a w szczególności nie przedstawiałem się, jako jej »wysłannik«. Nigdy nie formułowałem względem tego (i jakiegokolwiek innego) biznesmena żadnej oferty, która miałaby wymiar korupcyjny, choćby w najszerszym rozumieniu pojęcia »korupcji«. Od kilku lat nie jestem już politykiem a prowadzę działalność biznesową, w której zawsze kieruję się zasadami odpowiedzialności biznesowej i rzetelnego oraz starannego działania” – napisał w oświadczeniu Hofman i zapowiedział, że „bezkompromisowo” będzie walczyć o swoje dobre imię.

screen

Źródło: twitter.com/AdamHofman

Gazeta Wyborcza stwierdziła, że Hofman nie odpowiedział w tym oświadczeniu na jej szczegółowe pytania, i przekazała, że nieoficjalnie dowiedziała się, że „jakiś czas temu Czarnecki zatrudnił Hofmana jako specjalistę od PR” – dodaje źródło.

Sytuację opisaną przez dziennik postanowił skomentować także Roman Giertych w swoich social mediach. „Dzisiaj główny »bohater« pan Adam Hofman publicznie zaprzeczył doniesieniom Gazety Wyborczej, że to on stał za złożonymi dr Leszkowi Czarneckiemu ofertami. Będziecie mogli Państwo sami zweryfikować prawdziwość tego zaprzeczenia” – źródło cytuje wpis prawnika. Adwokat we wpisie przekazał też, że 14 września 2020 roku Hofman miał kontaktować się biznesmenem, „proponując swój przylot z ważną sprawą” – czytamy. „Do spotkania dochodzi 15 września. Na spotkaniu Adam Hofman i jego współpracownik (nazwisko dla Komisji Śledczej) proponuje formalne lub nieformalne zatrudnienie Michała Krupińskiego. Jednocześnie Adam Hofman oświadcza, że w/w w przypadku zatrudnienia pójdzie do Zbigniewa Ziobro, porozmawia, przekona i rozwiąże problemy Czarneckiego dzięki temu, że w PiS jest autorytetem od spraw bankowych, czyli w zakresie tych spraw, w których zarzuty ma Czarnecki” – źródło cytuje dalszą część posta.

Jak czytamy dalej, do swojego wpisu Roman Giertych dołączył też nagranie audio z półtoraminutowym fragmentem rozmowy – nie sprecyzowano jednak, kiedy ani gdzie odbyła się ta rozmowa. Giertych przekazuje jednak, że na nagraniu słychać Adama Hofmana, Leszka Czarneckiego i osobę trzecią, która jest współpracownikiem partnera R4S. W rozmowie tej ma padać propozycja zatrudnienia Michała Krupińskiego oraz pojawiają się sugestie, że Krupiński może porozmawiać ze Zbigniewem Ziobrą o problemach biznesmena – tłumaczy źródło.

Po opublikowaniu nagrania Adam Hofman opublikował kolejne oświadczenie w swoich mediach społecznościowych. „Od maja 2019 firma, w której jesteśmy Partnerami, współpracowała i współpracuje do dziś z Panem Leszkiem Czarneckim, jego dwoma bankami, fundacją i członkami rodziny. Propozycje współpracy złożył nam sam Leszek Czarnecki. Zawarliśmy z jego firmami umowy na usługi komunikacyjno-doradcze. W tym czasie wykonywaliśmy zgodnie z Umową działania z zakresu public relations i doradztwa strategicznego. Wszystkie działania były dokumentowane i raportowane co miesiąc klientowi” – przekazuje Hofman. Jak twierdzi, w czasie współpracy doszło do minimum kilkudziesięciu spotkań, podczas których nie składano jednak żadnych korupcyjnych propozycji.

Dalej Hofman przekazuje, że w lipcu 2020 roku Czarnecki prosił o znalezienie eksperta – „doradcy z zakresu bankowości” – z „drugiej strony”, który miał pomóc mu w prowadzeniu komunikacji z rynkiem i otoczeniem biznesowym. „Pragniemy wyraźnie podkreślić, że to sam klient wyraził potrzebę poszukiwania i zatrudnienia takiego specjalisty. Zostaliśmy poproszeni o sugestię, kto mógłby pełnić taką rolę w jego firmie. W trakcie kolejnego spotkania omówiono propozycję potencjalnej rozmowy i współpracy z Panem Michałem Krupińskim. Pomimo rekomendacji do współpracy jednak nie doszło” – pisze partner w R4S.

„Rozmowa, która została zarejestrowana w trakcie nagranego spotkania 23 września 2020 roku była jedną z wielu rozmówców o charakterze doradczym wynikającym z realizacji zawartej umowy i nie zawiera żadnych treści, które stanowiłyby naruszenie prawa. Tym samym stanowczo dementujemy doniesienia Pana Romana Giertycha w tym temacie” – dodaje Hofman. Źródło zwraca jednak uwagę, że Giertych w swoim poście wspominał o spotkaniu, które miało odbyć się 15 września.

Adam Hofman w oświadczeniu opisuje też sprawę próby przejęcia stacji TVN24: „Leszek Czarnecki w trakcie spotkania w Miami w sierpniu 2019 roku powołując się na swoje kontakty z większościowym udziałowcem Discovery sam wyraził zainteresowanie zakupem stacji TVN24. Podkreślamy: to był pomysł Leszka Czarneckiego a nie nasz. Klient kilkukrotnie wracał do tego tematu i pytał nas o zdanie, prosił o rekomendacje dotyczące zakupu i potencjalnych korzyści z tego wynikających. Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku, poruszone publicznie wątki pojawiały się z inicjatywy Leszka Czarneckiego. Nie były to nasze propozycje i nadana im przez Romana Giertycha interpretacja jest całkowicie nieuprawniona”.

W końcowym fragmencie oświadczenia Adam Hofman przekazuje, że R4S podjęło „zdecydowane kroki prawne”. „W swojej działalności zawsze kierowaliśmy się zasadami uczciwego biznesu a prowadzone przez nas wobec klientów działania zawsze realizowane były zgodnie z prawem. Tak było również w tym przypadku. Prowadzone od wczoraj przez Romana Giertycha i GW działania medialne są nieuprawnioną próbą odwrócenia uwagi od istoty sprawy i w sposób nieuprawniony mają nadać jej polityczny charakter” – czytamy. Oświadczenie zostało podpisane przez Adama Hofmana i Roberta Pietryszyna, również partnera w R4S.

Czytaj także: Igor Janke z prokuratorskimi zarzutami za aferę GetBack

screen

Źródło: twitter.com/AdamHofman

16 listopada 2020 roku Adam Hofman przekazał na Twitterze także, że reprezentująca go kancelaria prawna wystąpiła z pismem prawnym żądając sprostowania, przeprosin i usunięcia artykułu Gazety Wyborczej.

screen

Źródło: twitter.com/AdamHofman

(ak)

Źródło:

tvn24.pl, Giertych o ofertach korupcyjnych wobec Leszka Czarneckiego. "GW": składał je Hofman. Jest nagranie, 15.11.2020
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin