.

 

Alkohol wciąż najczęstszym uzależnieniem Polaków

dodano: 
07.02.2023
komentarzy: 
0

Naczęstszym nałogiem wśród Polaków są alkohol oraz nikotyna – wynika z raportu Ogólnopolskiego Badania Nałogów, projektu z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk, który ukazał się 31 stycznia 2023 roku.

Badanie odbyło się z wykorzystaniem aplikacji „Nałogometr”, stworzonej przez OBN.

W trakcie trwania badania aplikację na urządzenia mobilne pobrało ponad 20 tys. osób, spośród których 15477 wzięło udział w badaniu.

Najliczniej deklarowanym przez uczestników badania nałogiem okazał się alkohol oraz nikotyna. Równie licznie zaznaczanym nałogiem było uzależnienie od objadania się, pornografii oraz marihuany.

Spośród wszystkich uczestników badania uzależnienie od alkoholu zadeklarowały 7633 osoby (49,3 proc.). Wśród nich większość stanowią mężczyźni (53,4 proc.). Największa grupa wiekowa to osoby od 45-54 lat (67,4 proc.), a najmniejsza 17-24 lata (25,7 proc.). Najwięcej osób deklarujących uzależnienie od alkoholu stanowią mieszkańcy miejscowości do 100 tys. mieszkańców.

Jeśli chodzi o podział nałogów ze względu na płeć, to wśród kobiet na pierwszym miejscu widnieje objadanie się (45,7 proc.), a na drugim alkohol, natomiast wśród mężczyzn objadanie się jest na czwartej pozycji (19,9 proc.), na pierwszej znajduje się alkohol (53,4 proc.), a na drugim miejscu nikotyna (37,5 proc.), która w przypadku kobiet plasuje się jako trzecia (35,1 proc.).

Nieco mniej popularne, ale zaznaczane przez ponad 800 użytkowników aplikacji były uzależnienia od gier komputerowych, amfetaminy oraz dopalaczy, a także pracy (756 osób).

Wśród nałogów, które można było wpisać po zaznaczeniu opcji „inny nałóg”, znalazły się najczęściej media społecznościowe, zakupy, kofeina oraz kompulsywne drapanie skóry. (zd)

Źródło:

nalogometr.pl
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin