.

 

Biedronka przegrywa z UOKiK-iem w sądzie. Sieć sklepów zapłaci ponad 60 mln zł

dodano: 
02.04.2024
komentarzy: 
0

Sąd Apelacyjny oddalił apelację Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci sklepów Biedronka, w sprawie dotyczącej wprowadzania konsumentów w błąd co do kraju pochodzenia warzyw i owoców. Biedronka będzie musiała zapłacić ponad 60 mln zł.

29 marca 2024 roku UOKiK poinformował na swoim profilu na X o wygranej w sądzie z Jeronimo Martins Polska. Firma złożyła apelację w sprawie kary, którą urząd nałożył na Biedronkę w kwietniu 2021 roku za błędne oznaczanie kraju pochodzenia owoców i warzyw, co wprowadzało konsumentów w błąd. UOKiK ukarał właściciela sieci grzywną w wysokości ponad 60 mln zł. 

Przypomnijmy, że postępowanie przeciwko Jeronimo Martins Polska zostało wszczęte w maju 2020 roku. Doniesienia o błędnym podawaniu kraju pochodzenia warzyw i owoców potwierdziły wyniki kontroli Inspekcji Handlowej. Wówczas sprawdzono łącznie 263 sklepy sieci Biedronka w całym kraju. W 73 z nich stwierdzono nieprawidłowości, które sięgały nawet ponad 20 proc. sprawdzonych partii produktów. 

Czytaj więcej: Jeronimo Martins Polska z karą od UOKiK za wprowadzanie konsumentów w błąd

Jak poinformował UOKiK w poście na X, Sąd Apelacyjny w wyroku podkreślił, że „pełna i rzetelna informacja o oferowanych produktach to obowiązek przedsiębiorcy” oraz „wprowadzanie w błąd może dotyczyć cech produktu, w tym jego pochodzenia”. Urząd przekazał także, że sąd utrzymał karę w wysokości ponad 60 mln zł nałożoną na firmę przez Prezesa UOKiK-u.

Źródło: twitter.com/UOKiKgovPL

Wyrok jest prawomocny. (ao)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin