.

Czy Mastodon ma szansę wygryźć Twittera?

dodano: 
28.11.2022
komentarzy: 
0

Odkąd Elon Musk przejął Twittera, wielu użytkowników opuściło platformę – informuje businessinsider.com.pl. 

Okazuje się, że część z nich przeszła na Mastodon – serwis społecznościowy zaprojektowany przez Eugena Rochko w 2016 roku. Miała to być „zdecentralizowana alternatywa dla Twittera” – wyjaśnia źródło. 

Jak czytamy, w ciągu 12 dni od przejęcia Twittera przez Muska, liczba pobrań Mastodona wzrosła o 657 proc. 

Za Mastodon nie odpowiada jeden serwer, oprogramowanie serwisu jest całkowicie otwarte, a platforma jest zarejestrowana jako non-profit. Rochko tłumaczył Newsnightowi, że takie rozwiązanie wiąże się z mniejszym ryzykiem utraty Mastodona – czytamy. 

Platforma Rochka funkcjonuje na podobnej zasadzie, co Twitter, z tą różnicą, że udostępniane posty to „toots”, a odpowiednikiem retweetów są „boostsy”. Tak jak w serwisie Muska, można udostępniać linki, zdjęcia, pliki audio oraz ankiety. Podobno Mastodon ma być bardziej demokratyczny od Twittera. 

Jak tłumaczy Business Insider, przed rozpoczęciem używania Mastodomu wybiera się serwer, do którego użytkownik chce dołączyć. Każdy serwer posiada administratora, który ustala zasady kultury i moderacji. (zd)

Źródło:

businessinsider.com.pl, Wszyscy porzucimy Twittera dla Mastodona i będziemy "tootsować"? Oto co wiadomo o serwisie, 28.11.2022
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin