.

Sprite już nie będzie zielony. Żeby być bardziej eko

dodano: 
01.08.2022
komentarzy: 
0

Napój Sprite nie będzie już sprzedawany w charaterystycznej zielonej butelce. The Coca-Cola Company w Ameryce Północnej podejmuje działania, które mają wspierać gospodarkę cyrkularną w zakresie opakowań z tworzyw sztucznych. Marka wody DASANI wprowadza na rynek butelki wykonane w całości z przetworzonego plastiku PET (z wyjątkiem nakrętek i etykiet), z kolei Sprite przechodzi z zielonego plastiku na przezroczysty, co ma zwiększyć prawdopodobieństwo przerobienia tego materiału na nowe butelki do napojów – czytamy w oficjalnym komunikacie na coca-colacompany.com.

Jak informuje koncern, Sprite od 1 sierpnia 2022 roku zmienia wszystkie plastikowe opakowania PET z charakterystycznego zielonego koloru na przezroczysty. Okazuje się, że choć zielony PET nadaje się do recyklingu, to materiał z niego jest częściej przetwarzany na przedmioty jednorazowego użytku, takie jak odzież i dywany, których nie można przetworzyć na kolejne butelki PET. Podczas procesu sortowania zielony i inny kolorowy PET jest oddzielany od przezroczystego materiału, aby uniknąć odbarwienia przetworzonych opakowań spożywczych wymaganych do produkcji nowych butelek PET. „Usunięcie kolorów z butelek poprawia jakość materiału poddawanego recyklingowi” – powiedział Julian Ochoa, dyrektor generalny firmy R3CYCLE, która współpracuje z Coca-Cola Consolidated, aby umożliwić recykling typu „bottle-to-bottle” na terenie 14 stanów należących do amerykańskiej rozlewni.

Dowiadujemy się też, że jeszcze w 2022 roku większość butelek DASANI w Stanach Zjednoczonych będzie sprzedawana w plastiku pochodzącego z recyklingu, a w Kanadzie obejmie to wszystkie butelki DASANI. Zmiana ta ma wspierać zarówno zobowiązanie DASANI do usunięcia z produkcji do 2027 roku równowartości 2 mld dziewiczych plastikowych butelek w porównaniu z poziomem z 2021 roku, jak i cel firmy World Without Waste, aby do 2030 roku używać w swoich butelkach i puszkach co najmniej 50 proc. materiału pochodzącego z recyklingu – czytamy. 

Firma przewiduje, że przejście na 100 proc. plastiku pochodzącego z recyklingu pozwoli zaoszczędzić ponad 20 mln funtów nowego plastiku, w porównaniu do roku 2019, oraz ograniczyć ponad 25 tys. ton metrycznych emisji gazów cieplarnianych w samym tylko 2023 roku. 

„Popyt na PET obecnie przewyższa podaż, więc pierwszym krokiem do zwiększenia wykorzystania 100 proc. PET w naszym portfolio jest zbudowanie zrównoważonego strumienia wysokiej jakości materiału” – powiedział Chris Vallette, starszy wiceprezes ds. innowacji technicznych i zarządzania w Coca-Cola North America.

Dowiadujemy się także, że pierwsze wprowadzenie na nowych opakowań pomogło zwiększyć świadomość konsumentów przez umieszczone na opakowaniu wezwania do działania: „100 proc. Recycled Bottle” i „Recycle Me Again”. Źródło zauważa, że butelki DASANI będą nadal opatrzone tym przekazem. (zd)

Źródło:

coca-colacompany.com, DASANI and Sprite boost sustainability packaging credentials in North America, 1.08.2022
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin