.

 

Firmy powinny podejmować więcej działań związanych z bioróżnorodnością

dodano: 
16.01.2024
komentarzy: 
0

1 na 5 firm uważa, że został już osiągnięty punkt bez powrotu i jest za późno na naprawę szkód spowodowanych utratą różnorodności biologicznej – wskazuje raport „Nature and Business: Navigating Risks and Opportunities in a Changing Landscape” stworzony przez Deloitte we współpracy z Respect Energy i WWF. Przedstawia on zagadnienie bioróżnorodności oraz jej wpływu na działalność biznesową na całym świecie. 

Aż 86 proc. firm spodziewa się, że presja na temat różnorodności biologicznej wkrótce wzrośnie. Niektórzy przedstawiają jednak bardziej optymistyczne podejście. Aż 75 proc. badanych twierdzi, że dzięki natychmiastowym działaniom można jeszcze ograniczyć najgorsze skutki utraty różnorodności biologicznej. 

Mimo że wiele firm dostrzega liczne pozytywne efekty związane z bioróżnorodnością i działaniami związanymi z przyrodą, reakcja rynku nadal jest bardzo powolna. 41 proc. respondentów wskazało skupienie się na krótkoterminowych kwestiach biznesowych oraz wymaganiach inwestorów i akcjonariuszy jako główną przeszkodę. 31 proc. sądzi natomiast, że to koszty wstrzymują jakiekolwiek działania, a 20 proc. respondentów stawia na trudności w dostępie do środków finansowych związanych z bioróżnorodnością. 

Jak wskazuje raport, coraz więcej firm zauważa, że już teraz odczuwa presję, by działać w kwestiach związanych z bioróżnorodnością. Najczęściej jest to nacisk ze strony organów regulacyjnych i rządu (52 proc.), akcjonariuszy i inwestorów (43 proc.) oraz społeczeństwa (43 proc.)

Poziom zrozumienia potencjalnego wpływu utraty bioróżnorodności na działalność biznesową jest umiarkowany, ale tylko ograniczona liczba firm podejmuje działania w celu jego dalszej oceny i pomiaru. W skali od 1 do 10, gdzie 1 to niska świadomość, a 10 to wysoka świadomość, respondenci najczęściej określali swój poziom świadomości na temat potencjalnych zagrożeń związanych z przyrodą wpływających na ich działalność na 8 (22 proc.), 6 (20 proc.) , 7 (14 proc.) i 5 (14 proc.). Wyniki te wskazują na fakt, że firmy są coraz bardziej zorientowane w temacie i rozumieją, że ich działalność jest powiązana ze zdrowiem ekosystemu.

Pełny raport znajduje się na stronie. (ao)

O badaniu: Aby wzbogacić raport o aktualną perspektywę rynkową, zespół Deloitte przeprowadził pierwszą edycję badania „Business Case for Nature” wśród dyrektorów, managerów i specjalistów ds. ESG z całego świata (w przeważającej mierze z Europy). Odpowiedzi ankietowanych zostały zebrane w okresie od sierpnia do października 2023 r. W badaniu wzięli udział przedstawiciele 91 firm z różnych sektorów w 19 krajach. Pytania zostały podzielone na 6 głównych kategorii: wpływ, potencjalne zaangażowanie i inicjatywy, możliwości, przeszkody, wskaźniki i cele, zarządzanie i raportowanie.

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin