.

Rusza 15. edycja konkursu na najlepsze raporty zrównoważonego rozwoju

dodano: 
24.06.2021
komentarzy: 
0

Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz firma Deloitte zapraszają do udziału w 15. edycji konkursu na najlepiej przedstawiające działania organizacji w obszarze odpowiedzialności za środowisko i społeczeństwo. Jak czytamy, jubileuszowa edycja „stała się okazją do nowej odsłony inicjatywy” pod zmienioną nazwą „Konkurs Raporty Zrównoważonego Rozwoju” (wcześniej Konkurs Raporty Społeczne).

Dowiadujemy się, że konkurs jest skierowany do wszystkich organizacji (m.in. przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych, jednostek sektora finansów publicznych, jednostek administracji publicznej czy szkół wyższych) z siedzibą w Polsce, które wydały raporty w języku polskim obejmujące działania za rok 2020. Do zdobycia są nagroda główna „najlepszy raport zintegrowany” oraz „najlepszy raport zrównoważonego rozwoju”, a także najlepszy debiut, nagroda internautów, nagroda jury dziennikarzy i wyróżnienia.

Zwycięzców m.in. nagród głównych wyłania jury eksperckie, w skład którego wchodzą specjaliści z dziedziny ekonomii, ochrony środowiska, spraw społecznych i CSR.

Jak tłumaczy  Marzena Strzelczak, prezeska, dyrektorka generalna FOB oraz przewodnicząca jury eksperckiego, organizatorzy wierzą, że dotychczasowe odsłony konkursu i „jego walory edukacyjne”, „przyczyniły się do popularyzacji tematu i wzrostu jego znaczenia w biznesie w Polsce”. „Niecierpliwie czekamy na jubileuszową edycję konkursu. Jesteśmy w trakcie istotnych zmian w rozumieniu roli raportowania, jego wpływu  na sposób prowadzenia biznesu, jego oddziaływania na otoczenie i środowisko. Niedawna publikacja przez Komisję Europejską projektu nowej dyrektywy dotyczącej Corporate Sustainability Reporting jak również zmiany zachodzące w regulacjach w sektorze ubezpieczeniowo-bankowym zdecydowanie wzmacniają ten trend. Z tej perspektywy jeszcze mocniej zachęcamy do zgłaszania publikacji do konkursu, a tym samym upowszechniania raportowania niefinansowego, które będzie bardzo ważne dla dużo większego niż jest to obecnie kręgu podmiotów – dodaje.

„Przez 15 lat mieliśmy przyjemność obserwować, jak kwestia raportowania niefinansowego nabiera znaczenia. Przez ten czas znacząco zmienił się kontekst rynkowy przejrzystości” – zaznacza z kolei  Maria Ibisz, menedżer w zespole ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i w Europie Środkowej, Deloitte. „Kryzys klimatyczny oraz globalna pandemia ujawniły silny związek ryzyk finansowych z czynnikami ESG. Wzrosły oczekiwania rynku inwestorskiego i regulatorów, którzy wskazują na niską jakość danych oraz celów strategicznych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Trwają prace Komisji Europejskiej nad nowym standardem raportowania, a na poziomie globalnym ogłoszono współpracę pięciu kluczowych wytycznych ds. ujawnień ESG – SASB, GRI, CDP, CDSB i TCFD. Dodatkowo powstały prace na rzecz włączenia czynników ESG w standardy raportowania finansowego. W centrum zmian znajduje się Konsument, zatem Obywatel, który coraz uważniej przygląda się firmom i chce wiedzieć, w jakim zakresie poszczególne organizacje uwzględniają kwestie zrównoważonego rozwoju w swoich strategiach” – podkreśla i wyjaśnia, że „kontekst wymaga od polskich firm redefinicji sposobów zarządzania oraz zwiększenia standardów przejrzystości”.

Zgłoszenia można nadsyłać do 9 sierpnia 2021 roku przez stronę. Udział w konkursie jest bezpłatny. (kd)

Źródło:

Zdjęcie główne: odpowiedzialnybiznes.pl
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin