Forum Dyrektorów HR za nami!

dodano: 
08.11.2019
komentarzy: 
0

Prawo pracy, transparentność wynagrodzeń, kultura organizacyjna, podnoszenie efektywności zespołu czy PPK – to tylko część tematów, o których była mowa podczas VIII Forum Dyrektorów HR, które odbyło się 24 i 25 października 2019 roku w Warszawie. Organizatorem wydarzenia było Blue Business Media.

Prelegenci poruszyli m.in. temat tego, jakie rozwiązania może wprowadzić pracodawca, by zwiększyć efektywność i zadowolenie pracowników. Na ten temat mówili Liza Shybanova (BU HR Manager Poland & Baltics, Coca Cola Hellenic Bottling Company) oraz Stanisław Gliwiński (CEO ZdrowiewBiznesie.pl). Zwracali uwagę, że przystosowywanie miejsca pracy do oczekiwań pracownika, a także dbanie o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne zatrudnionych osób są obecnie elementami, które sprawiają, że firma jest na rynku konkurencyjna jako pracodawca. Jak podkreślali, to pracownicy tworzą firmę, więc jeśli będą się dobrze czuć w miejscu pracy, będą bardziej efektywni i otwarci na nowe wyzwania, a także lepiej poradzą sobie ze stresem.

Sylwia Królikowska, Superniania Liderów, mówiła o obecności na rynku pracy osób urodzonych po 2000 roku, czyli tzw. postmilenialsów. Zwróciła uwagę, że stanowią oni odrębną grupę pracowników, dla których technologia to główne narzędzie do poszerzania wiedzy. Dla pracodawców jest to nowa grupa, która potrzebuje odpowiedniej motywacji i angażowania, by pracować efektywnie. Królikowska pokazała także narzędzia, które mogą się przydać w komunikacji z tą grupą – były wśród nich np. krótkie filmy (zamiast długiego mejla).

Jednym z elementów konferencji był panel dyskusyjny poświęcony transparentności wynagrodzeń. W dyskusji Jakub Bierzyński, prezes zarządu firmy OMD, mówił o tym, jak ujawnienie wynagrodzeń sprawiło, że pieniądze przestały być tematem tabu oraz pozytywnie wpłynęło na zaangażowanie pracowników w jego firmie. Podkreślił, że ujednolicenie systemu wynagradzania zintegrowało zespół i sprawiło, że każdy czuje się równo traktowany, a on jako prezes nie jest już osobą, która ma w ręku mechanizm dawania i zabierania. Wyjaśnił, że klarowna ścieżka podnoszenia wynagrodzenia sprawiła, że on sam nie musi przeprowadzać rozmów o podwyżki, które dla niego też nie były łatwe, nie powoduje to też sytuacji, w których pracownicy są zdemotywowani, jeśli ich pensja nie zostaje podniesiona. Biedrzyński stwierdził, że to rozwiązanie spowodowało wzrost efektywności oraz zmniejszenie rotacji pracowników. Również przedstawicielka NETGURU, Marianna Pruchniak, podkreśliła, że jawność wynagrodzeń przekłada się na mniejsze rotacje, np. w firmach IT.

Tematem poruszonym na konferencji były także Pracownicze Plany Kapitałowe. Mówiono  o tym, jak wyglądały pierwsze wdrożenia PPK w firmach, skąd biorą się obawy przed przystępowaniem do PPK. Mówiono także o tym, jakie mogą być konsekwencje źle podpisanych umów oraz co warto zapewnić swoim pracownikom w ramach umowy z instytucja finansową, na czym się skupić podczas wprowadzania PPK do firmy i jak przygotować pracowników do świadomego podejmowania decyzji o PPK.

Czytaj także: Czy PPK to trudny temat do komunikacji?

PRoto.pl było patronem medialnym wydarzenia. (mb)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin