.

„Goblin mode” zostało Oxfordzkim Słowem Roku 2022

dodano: 
08.12.2022
komentarzy: 
0

Źródło: languages.oup.com

Oxsfordzkie Słowo Roku to słowo lub wyrażenie odzwierciedlające nastroje lub zainteresowania ostatnich dwunastu miesięcy. Takie, które ma potencjał jako termin o trwałym znaczeniu kulturowym – czytamy w komunikacie prasowym na languages.oup.com.

Redaktorzy Oxfordu śledzą kandydatów w miarę ich pojawiania się w ciągu roku, analizując statystyki częstotliwości i inne dane językowe w Oxford English Corpus. Poprzednie słowa obejmowały „vax” (2021), „climate emergency” (2019) i „selfie” (2013).

Jak czytamy, „goblin mode' to termin slangowy, często używany w wyrażeniach in „goblin mode” (w trybie goblina)  lub „to go goblin mode” (wchodzić w tryb goblina). To rodzaj zachowania, które jest „bezapelacyjnie samolubne, leniwe, niechlujne lub chciwe, zazwyczaj w sposób odrzucający normy lub oczekiwania społeczne”.

„Goblin mode” jest terminem, który pojawił się na Twitterze w 2009 roku, jednak ponownie stał się popularny gdy w wielu krajach złagodzono obostrzenia związane z pandemią, a ludzie zaczęli częściej wychodzić z domów – wyjaśniono w treści komunikatu prasowego.

Zdaniem źródła słowo roku ma odzwierciedlać najprawdopodobniej dominujący nastrój osób, które odrzuciły pomysł powrotu do „normalnego życia” lub zbuntowały się przeciwko kreowanym przez media społecznościowe standardom i wyidealizowanemu stylowi życia.

Źródło: languages.oup.com

The Oxford Corpus wymienia wiele przykładów trybu goblina, m.in. „Goblin mode jest wtedy, gdy budzisz się o 2 w nocy i przemykasz do kuchni ubrany jedynie w długi t-shirt, aby zrobić sobie dziwną przekąskę, taką jak serek topiony na krakersie” – cytuje The Guardian.

The Times stwierdził, że „zbyt wielu z nas przeszło w tryb goblina w odpowiedzi na trudny rok”.

Przemawiając na specjalnym wydarzeniu, podczas którego ogłoszono tegoroczne Oxfordzkie Słowo Roku, Ben Zimmer, amerykański lingwista i leksykograf, powiedział: „Goblin mode naprawdę przemawia do ducha czasu, i jest to z pewnością wyraz z 2022 roku. Ludzie patrzą na normy społeczne w nowy sposób. Daje ludziom licencję na porzucenie starych norm społecznych i przyjęcie nowych."

Od czasu rozpoczęcia głosowania internautów, „goblin mode” przykuł uwagę wielu społeczności online, będąc niekwestionowanym faworytem w mediach społecznościowych i w publikacjach internetowych, takich jak PC Gamer, który nakłaniał zwolenników do „odłożenia na bok [swoich] drobnych różnic i zagłosowania na »goblin mode«” – czytamy. (zd)

Źródło:

languages.oup.com, Word of the Year, 8.12.2022
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin