.

 

Jak o „marszu 4 czerwca” pisały zagraniczne media?

dodano: 
05.06.2023
komentarzy: 
0

4 czerwca 2023 roku w Warszawie z inicjatywy Donalda Tuska odbył się marsz mający być wyrazem sprzeciwu wobec „destrukcyjnych działań”, jakie – w opinii PO – podejmuje rząd PiS. Udział w wydarzeniu wzięło około pół miliona osób, a o marszu rozpisywały się zagraniczne media, takie jak The Guardian czy The Daily Telegraph.

Jak opisuje The Guardian, partia PiS „zaatakowała niezależne sądownictwo i rozpoczęła kampanią przeciwko społeczności LGBTQ+ i prawom reprodukcyjnym”.

„PiS zyskał popularność dzięki polityce, która doprowadziła do zwiększenia wydatków socjalnych. Inwazja Rosji na Ukrainę również wzmocniła poparcie partii, a także wyciszyła międzynarodową krytykę jej polityki, ponieważ Polska stała się ważnym filarem zachodniego sojuszu wspierającego Ukrainę” – pisze theguardian.com.

Tytuł zwraca również uwagę na przyjęcie przez rząd „kontrowersyjnej ustawy, która pozwoli komisji rządowej na zakazanie ludiom pełnienia funkcji publicznych, jeśli uzna, że byli oni agentami rosyjskich wpływów”.

„Ograniczenie prawa do aborcji wywołało masowe protesty. Niektórzy wyrażali również złość z powodu dwucyfrowej inflacji w kraju. Polski rząd obwinia Rosję za wojnę na Ukrainie i pandemię COVID-19, ale ekonomiści twierdzą, że jego polityka wydatków przyspieszyła wzrost cen” – tak z kolei pisze o polskim rządzie abcnews.go.com.

The Independent opisało marsz jako „zwołany przez opozycję antyrzadowy marsz w dniu symbolizującym demokratyczne osiągnięcia Polski”. (zd)

Źródło:

abcnews.go.com, Hundreds of thousands march in Poland anti-government protests to show support for democracy, 4.06.2023/ theguardian.com, Poland: hundreds of thousands march against rightwing populist government, 4.06.2023
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin