.

Komisja Europejska chce zmienić przepisy dotyczące gospodarowania odpadami?

dodano: 
28.11.2022
komentarzy: 
0

Komisja Europejska zaprezentuje 30 listopada 2022 roku projekt rozporządzenia, który zmieni gospodarowanie odpadami we wszystkich krajach Unii Europejskiej jednocześnie – pisze rp.pl.

Jak czytamy, Bruksela nie chce już czekać, aż kraje członkowskie z opóźnieniem wdrożą dyrektywy odpadowe.

Źródło informuje, że zmienić mają się opakowania, które będą nadawać się do recyklingu w ekonomiczny sposób. Tym samym Komisja Europejska chce walczyć ze zrzucaniem kosztów utylizacji opakowań na konsumentów – czytamy. Źródło zauważa, że w Europie produkuje się 80 mln ton opakowań rocznie.

Projekt zakłada, że cała Unia Europejska miałaby wprowadzić opakowania nadające się do ponownego użycia i systemy kaucyjne – czytamy. Wyznaczono również cele, na przykład do 2030 roku 20 proc. opakowań na jedzenie na wynos ma się nadawać do ponownego użycia. Opakowania miałby mieć również kody QR, co ułatwiłoby śledzenie ich obiegu – podaje źródło.

Ekolodzy krytykują jednak pewne niedociągnięcia, jak brak obowiązkowej kaucji dla szklanych pojemników czy możliwość ominięcia recyklingu – czytamy dalej. Skrytykowano także przepisy dotyczące plastikowych toreb na zakupy. Jak informuje źródło, nie zachęcają one do ograniczania używania ani ponownego ich wykorzystywania. (bs)

Źródło:

rp.pl, Bruksela straciła cierpliwość. Szykuje rewolucję w świecie opakowań, 27.11.2022
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin