.

Konferencja z okazji 100-lecia praw wyborczych Polek już za nami

dodano: 
26.11.2018
komentarzy: 
0

19 listopada 2018 roku odbyła się konferencja „100 lat praw wyborczych kobiet w Polsce. PRACA, RODZINA, ROZWÓJ – perspektywa równych szans”, zorganizowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Kongres Różnorodności.

Podczas wydarzenia kilkaset uczestników wraz z ekspertami z różnorodnych dziedzin nauki, biznesu i środowiska pozarządowego dyskutowało o równości płci w Polsce. Wśród zaproszonych gości były m.in. prof. Ewa Łętowska – pierwsza Rzecznik Praw Obywatelskich oraz dr Sylwia Spurek – zastępczyni obecnego RPO. Głównym tematem konferencji była obecność i rola kobiet na rynku pracy, a także w polskiej polityce i życiu społecznym oraz łączenie ról zawodowych i życiowych.

Goście mieli również szansę wybrania organizacji, która otrzymała grant na działalność statutową – trafił on do Centrum Praw Kobiet.

„W 100 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i wywalczenia przez Polki praw wyborczych, nadal w wielu dziedzinach kobiety nie są traktowane na równi z mężczyznami” – powiedziała Marzena Strzelczak, dyrektorka Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Dodała również, że wciąż zdarza się, że kobiety zarabiają mniej, będąc na tych samych stanowiskach co mężczyźni, a także trudniej im otrzymać awans i są mniej licznie reprezentowane w polityce. Zdaniem Strzelczak właśnie dlatego organizatorzy zdecydowali się na poruszenie tematu w ramach działań Karty Różnorodności na konferencji.

Dorota Strosznajder z firmy Henkel, organizatorka i inicjatorka Kongresu Różnorodności, podczas otwarcia konferencji powiedziała, że marka chce „docenić i oddać sprawiedliwość polskim kobietom, których rola i wkład w tworzenie polskiej historii, kultury, gospodarki, nauki i ogólnie polskiego społeczeństwa, jest przeogromna, choć nie zawsze była i jest doceniana”. Firma Henkel była partnerem tytularnym konferencji.

Strosznajder zauważyła również, że „niełatwa i burzliwa historia Polski dostarczała właśnie kobietom wielu okazji, by mogły wykształcić w sobie i na co dzień wykazywać się przedsiębiorczością, zaangażowaniem, sprytem, odwagą, wiedzą i talentami, wyobraźnią i wizjonerstwem – tymi wszystkimi cechami, które są warunkiem skuteczności w działaniu w każdej rzeczywistości i czasie”.

W ramach konferencji odbyło się również uroczyste przystąpienie do Programu Partnerstwa Forum Odpowiedzialnego Biznesu pięciu firm: Aflofarm Farmacja Polska, AkzoNobel, AmRest Holdings SE, ArcelorMittal, Grupa CCC i Leroy Merlin. Obecnie w Programie Partnerstwa FOB jest już 56 firm.

Zaproszeni goście mogli uczestniczyć w czterech panelach tematycznych, podczas których eksperci omawiali najważniejsze problemy, z jakimi muszą zmagać się kobiety od czasu osiągniecia prawa wyborczego.

Otwarcie części merytorycznej poprowadziła prof. Ewa Łętowska. Rozpoczęła je od wygłoszenia wystąpienia zatytułowanego „Nie wierzcie prawu”, w którym opowiedziała o przepisach prawa dotyczących równouprawnienia. Profesor zaznaczyła, że słowo równouprawnienienie nie oznacza „każdego po równo”, ale: „dla każdego po równo, wedle potrzeb i możliwości”. Jej zdaniem niezrozumienie tej różnicy prowadzi wielu nieporozumień, które dzielą ludzi.

Dr Sylwia Spurek zarysowała obecną sytuację kobiet w Polsce. Doktor stwierdziła, że „zmienia się świat, upadają i powstają nowe państwa, globalizuje się gospodarka”, a kobiety są w „przededniu kolejnej rewolucji przemysłowej – masowej automatyzacji, a nasze kobiece prawa i wolności wyglądają trochę tak jak w XIX lub na początku XX wieku”.

Zaproszeni goście prezentowali poglądy na temat konferencji z perspektywy różnych dziedzin życiowych. Do paneli „Miejsce kobiet na rynku pracy” i „Aktywność społeczna kobiet” zaproszono Dominikę Bettman, prezeskę Siemens Polska, oraz Joannę Warzechę, dziennikarkę i reportażystkę.

„Uważam, że temat aktywizacji kobiet musi być poruszany na najwyższych szczeblach w firmach – nabiera wówczas zupełnie innej rangi, wymiernej mocy sprawczej. Wywieranie wpływu jest skuteczniejsze z pozycji top-managementu” – powiedziała Bettman. Dodała, że warunkiem zwiększenia liczby kobiet na stanowiskach zarządczych jest zwiększenie ich udziału w życiu zawodowym na każdym etapie kariery, co gwarantuje im równe szanse na już na starcie.

Warzecha podkreśliła, że w myśleniu o poprawie sytuacji kobiet „ważna jest pamięć o tym, by żadnej z grup nie wykluczać, np. kobiet z byłych PGR-ów, o których nikt nie pamięta”.

Jeden z paneli poświęcony był życiu kobiet poza pracą, ponieważ jak uważają organizatorzy, w tym obszarze również występują nierówności płciowe. Nie zabrakło także rozmowy na temat historycznych aspektów dyskryminacji kobiet, a dokładnie, jak zaznaczają organizatorzy, herstorii – czyli potrzeby ukazania kobiecego punktu widzenia i roli kobiet w rozwoju Polski na przestrzeni ostatnich 100 lat i obecnie. Dodatkowo spotkanie wzbogaciła obecność Mary Thurston – ambasadorki Nowej Zelandii, kraju, który jako pierwszy przyznał kobietom prawa wyborcze.

Konferencja była transmitowana na żywo, a zapis z niej można obejrzeć na stronie Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

PRoto.pl był patronem medialnym tego wydarzenia. (pm)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin