.

Meta opublikowała raport dotyczący praw człowieka

dodano: 
18.07.2022
komentarzy: 
0

Meta w połowie lipca 2022 roku opublikowała raport „Human Rights”, w którym analizuje, w jaki sposób firma pracuje nad rozwiązywaniem potencjalnych problemów związanych z prawami człowieka.

Dokument obejmuje okres od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2021 roku.

Jak komunikują twórcy, Meta stworzyła wstępną listę najistotniejszych kwestii związanych z prawami człowieka. Są to m.in. prawo do wolności wypowiedzi, prawo do prywatności, prawo do równości i niedyskryminacji, ochrona dzieci czy prawo do głosowania. Firma ulepszyła także politykę dotyczącą działań przeciwko zastraszaniu i nękaniu osób publicznych.

Jak czytamy w dokumencie, aby opracować spójne podejście do zasad, Meta konsultowała się z globalnymi interesariuszami, w tym rzecznikami wolności słowa, ekspertami ds. praw człowieka, grupami ds. bezpieczeństwa kobiet, kobietami-politykami i dziennikarzami, przedstawicielami społeczności LGBTQ+, twórcami i osobami publicznymi.

Raport analizuje również, w jaki sposób firma poradziła sobie z sytuacjami, takimi jak wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, wybory w Birmie i na Filipinach, pandemia COVID-19 czy sytuacja w Etiopii.
 
Jak czytamy, Meta do wyborów w USA przygotowywała się z dwuletnim wyprzedzeniem, aby wdrożyć systemy przewidujące zagrożenia. W okresie od 1 marca 2020 roku do dnia wyborów firma usunęła ponad 265 tys. treści z Facebooka i Instagrama w Stanach Zjednoczonych za naruszenie zasad.

Twórcy raportu podają, że od marca 2020 roku do do lipca 2021 roku umieszczono etykiety ostrzegawcze związane z pandemią koronawirusa przy 167 mln treści.

W 2016 roku Meta wdrożyła system „szyfrowanie od końca do końca” w aplikacji WhatsApp oraz opcjonalnie w Messengerze – czytamy w dokumencie. Oznacza to, że tylko osoby komunikujące się ze sobą mogą odczytać wiadomości, a autorzy komunikatora nie mają dostępu do komunikacji.

W 2021 roku firma zatrudniła moderatorów treści w 12 nowych językach, m.in. kreolskim haitańskim, kirundi, tswana czy kinyarwanda.

Raport zawiera także przegląd postępów Mety, od 2011 roku, w ulepszaniu jej polityki, zgodnie z zasadami praw człowieka.

Cały dokument dostępny jest na stronie. (bs)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin