.

NGO mówią „sprawdzam!”. Rusza projekt Dostępny Biznes

dodano: 
15.03.2023
komentarzy: 
0

Fundacja Pro NGO w marcu 2023 roku zaprezentowała Certyfikat Dostępny Biznes. To rozwiązanie dla środowiska biznesowego, które ma na celu zwiększenie dostępności i otwartości firmy na współpracę z organizacjami pozarządowymi oraz wsparcie sektora prywatnego w tym obszarze przez usystematyzowanie działań wewnątrz firmy.

Fundacja Pro NGO, która szkoli i edukuje organizacje pozarządowe oraz przygotowuje je do podjęcia współpracy z sektorem prywatnym, zwraca uwagę, że NGO są coraz bardziej świadome i chcą partnersko współpracować z biznesem, jednak biznes również musi być gotowy na taką współpracę. Okazuje się bowiem, że w wielu firmach nie ma osoby wyznaczonej do kontaktu z przedstawicielem organizacji pozarządowej, a jeśli już taka osoba istnieje – trudno znaleźć do niej kontakt. Co więcej, pracownicy nie zawsze wiedzą, do kogo kierować takie zapytania, i mylnie kierują je do niewłaściwej osoby. Kolejną przeszkodą w skutecznej współpracy biznesu i NGO jest brak procesów, procedur czy standardów mówiących o tym, jak obsłużyć takie zapytanie.

Kluczowe problemy, które utrudniają podjęcie współpracy NGO z biznesem, to brak możliwości skutecznego nawiązania kontaktu z firmą przez trzeci sektor; traktowanie propozycji współpracy jak oferty handlowej i odrzucanie jej bez rozpatrzenia; brak wiedzy i świadomości, kim są organizacje pozarządowe oraz jak współpraca z nimi może wpłynąć na pracowników firmy i realizację jej celów biznesowych.

Rozwiązanie stworzone przez Fundację Pro NGO ma dać firmom narzędzia i wiedzę o tym, jak wykorzystać potencjał trzeciego sektora i wejść z nim w wartościową współpracę.  Jak czytamy w komunikacie, Certyfikat Dostępny Biznes ma zwiększyć liczbę „dopasowanych i jakościowych propozycji współpracy”, uporządkować procesy, zoptymalizować czas potrzebny na obsługę zapytań od NGO oraz zapewnić pracownikowi większy komfort pracy. Organizacji pozarządowej ma to z kolei pomóc przez skrócenie ścieżki kontaktu i poprawę jakości obsługi.

„Otwarcie się na współpracę może pomóc firmie i jej pracownikom, nie mam tu na myśli wyłącznie uporządkowania zadań czy posiadania procedur, które również są istotne, ale zmianę mentalną, to ona jest najważniejsza i to od niej zależy sukces i powodzenie każdej inicjatywy” – mówi Natalia Janikowska, członkini zarządu Fundacji ENEA, członkini Rady merytorycznej. „Uświadamiając sobie, jak ważne są działania społeczne oraz budowanie relacji z NGO w oparciu o partnerskie relacje, możemy wywierać realne zmiany, wspólnie rozwijać się i wspierać naszych partnerów” – dodaje Janikowska.

Projekt powstał przy wsparciu Rady merytorycznej, złożonej z kilkunastu przedstawicieli środowiska biznesowego, którzy pełnią funkcję doradczą w projekcie. Członkowie Rady zaopiniowali założenia oraz formułę i metodologię procesu certyfikacji zaproponowaną przez Fundację Pro NGO. Rada stanowi wsparcie dla projektu, buduje społeczność Dostępnego Biznesu, uczestniczy w spotkaniach ewaluacyjnych oraz dba o to, aby certyfikowane podmioty otrzymały rozwiązania, które realnie odpowiadają na ich potrzeby.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie dostepnybiznes.com. (mb)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin