.

Papierowe kubki tak samo szkodliwe, jak plastikowe

dodano: 
13.09.2023
komentarzy: 
0

Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu przestrzegają przed papierowymi kubkami, które, podobnie jak te plastikowe, zawierają toksyczne chemikalia i negatywnie wpływają na środowisko – informuje cyfrowa.rp.pl.

Jak podaje źródło, okazuje się, że papierowe zamienniki plastikowych opakowań mogą szkodzić zarówno naszej planecie, jak i żywym organizmom. Udowodnili to naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu, którzy sprawdzili w badaniu wpływ jednorazowych kubków wykonanych z różnych materiałów na larwy komara motylkowego.

„Zostawiliśmy papierowe i plastikowe kubki w mokrym osadzie i wodzie na kilka tygodni i obserwowaliśmy, jak wypłukiwane z nich chemikalia wpływają na larwy komarów. Okazało się, że wszystkie kubki miały negatywny wpływ na ich rozwój” – mówi profesor Bethanie Carney Almorth z Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku Uniwersytetu w Göteborgu, na której słowa powołuje się źródło.

Papier stosowany do tworzenia opakowań nie jest odporny na tłuszcz i wodę, dlatego musi być pokryty specjalną powłoką. Warstwa ta często wykonana jest z poliaktydu (PLA), czyli rodzaju bioplastiku. Biotworzywa są uważane za ekologiczne, ponieważ do ich produkcji używa się zasobów odnawialnych. Ponadto, poliaktyd powstaje z kukurydzy, manioku lub trzciny cukrowej, przez co uznaje się go za biodegradowalny. Z badań szwedzkich naukowców wynika jednak, że mimo to może być toksyczny – czytamy.

Badacze wskazują na fakt, że bioplastik nie rozkłada się aż tak dobrze, gdy trafia do środowiska naturalnego, a zwłaszcza do wody. Istnieje ryzyko, że pozostały w przyrodzie mikroplastik może zostać połknięty przez zwierzęta i ludzi tak samo, jak inne tworzywa sztuczne.

Źródło wspomina, że papierowe opakowania stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Człowiek przez kontakt z żywnością jest narażony na styczność z tworzywami sztucznymi, a co za tym idzie, również z chemikaliami. (ao)

Źródło:

cyfrowa.rp.pl, Mit papierowych kubków. Są szkodliwe, 12.09.2023
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin