.

Prawie połowa pracowników planuje w ciągu roku zmienić pracę

dodano: 
21.07.2022
komentarzy: 
0

43 proc. pracowników na świecie zamierza w ciągu roku zmienić pracę – wynika z raportu „Work Reimagined 2022”, przygotowanego przez EY, firmę świadczącą usługi doradcze i audytorskie.

Jest to ponad 6-krotny wzrost w porównaniu do 2021 roku, kiedy taką chęć wyrażało tylko 7 proc. respondentów.

Jak wynika z badania, chęć zmiany pracy najczęściej wyrażają pracownicy sektora technologii (56 proc.), nieruchomości i budownictwa (53 proc.), usług profesjonalnych (46 proc.) oraz finansowych (45 proc.).

Ponadto, na rynku polskim, 36 proc. respondentów aktywnie szuka nowej pracy, a 44 proc. myśli o jej zmianie.

Jednym z głównych elementów wpływających na rynek pracy jest w tym momencie zjawisko zwane Wielką Rezygnacją – pokazuje badanie EY.

Największą zmianą jest jednak sposób świadczenia pracy. Z raportu wynika, że elastyczność i możliwość pracowania z domu już nie jest dodatkową zachętą, a wymogiem stawianym przez pracowników, a 80 proc. z nich chce pracować zdalnie przynajmniej dwa dni w tygodniu.

Jak wynika z badania, równolegle 22 proc. pracodawców nie chce zauważyć tej zmiany i domaga się pełnego powrotu pracowników do biur.

Wykres: Czego oczekują pracownicy.
Źródło: Raport Work Reimagined 2022 EY

Ponadto 68 proc. pracodawców przyznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększyła się fluktuacja kadr.

Twórcy raportu zauważają, że najczęściej pracę zmieniają osoby z Pokolenia Z (48 proc.) oraz Millenialsi (52 proc.). Twierdzą oni, że pandemia i praca zdalna polepszyły ich dobrostan. Badanie EY pokazuje też, że takie zdanie ma więcej mężczyzn (52 proc.) niż kobiet (40 proc.).

EY wyróżniło także typy pracodawców. Optymistów jest prawie 32 proc., są oni proaktywni w kreowaniu elastycznych warunków pracy oraz wykorzystują niepewną sytuację do wprowadzania zmian. Pesymiści, których jest 11 proc., wolą przeczekać (wait-and-see) – wynika z badania. (bs)

O badaniu:
Badanie przeprowadzono wśród ponad 17000 pracowników oraz 1575 pracodawców z 22 krajów i 26 różnych sektorów gospodarki. Badanie miało formę ankiety.

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin