.

 

Radio ZET i IMM ruszają z projektem „O tym się mówi”

dodano: 
19.05.2023
komentarzy: 
0

W maju 2023 roku Radio ZET i Instytut Monitorowania Mediów rozpoczęli współpracę w ramach projektu Nagroda Radio ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego, przyznawanej autorom materiałów dziennikarskich, które „zdaniem Kapituły łamią stereotypy, wykraczają poza schematy i zaglądają za kulisy otaczającej nas rzeczywistości”. Efektem będzie cykliczny „O tym się mówi”, prezentujący publikacje o najwyższym zasięgu i cytowalności w innych mediach.

Co miesiąc IMM i Radio ZET będą publikować ranking TOP 5 najbardziej medialnych materiałów dziennikarskich (i ich autorów). Głównym kryterium rankingu będzie zasięg, czyli liczba potencjalnych kontaktów z przekazem, oraz cytowanie treści w innych mediach. Analiza obejmie całą polską prasę, najpopularniejsze programy w telewizji i radiu oraz istotne portale.W zestawieniu znajdą się wybrane gatunki dziennikarskie z wszystkich rodzajów mediów, m.in. reportaże, publikacje śledcze, artykuły czy materiały o tematyce społecznej i politycznej. Badanie nie będzie uwzględniać z kolei m.in. wywiadów i rozmów publicystycznych, sondaży, rankingów, a także bieżących newsów.

„Raport »O tym się mówi« to wyjątkowy projekt, mający na celu wyróżnienie publikacji dziennikarskich, których tematyka była na tyle ciekawa, że powieliły ją inne media, często konkurencyjne. Instytutowi bardzo zależy na promowaniu najwyższych standardów w dziennikarstwie. Dzięki zastosowaniu pełnej analizy będziemy badać wybrane gatunki sztuki publicystycznej. W IMM wykorzystujemy sprawdzone przez lata narzędzia badawcze, które pozwalają na obiektywne i precyzyjne monitorowanie mediów oraz niezależną analizę zgromadzonych danych” – mówi Monika Ezman, dyrektorka Centrum Zarządzania Jakością i Działu Analiz w IMM.

Niemal każdego miesiąca w mediach pojawia się ważny społecznie reportaż, artykuł czy materiał śledczy, o którym powszechnie się mówi i dyskutuje. Autorzy wielu z nich to późniejsi laureaci prestiżowych nagród dziennikarskich, w tym Nagrody Radia ZET im. A. Woyciechowskiego. Dotąd nie było cyklicznego zestawienia, w którym moglibyśmy zobaczyć w ujęciu statystycznym najbardziej wartościowe i najpopularniejsze publikacje oraz ich autorów” – dopowiada Mariusz Smolarek, redaktor naczelny Radia ZET. Jak dodaje, raport IMM i Radia ZET „wypełni tę lukę”.

Jak wyjaśniają twórcy projektu, raport nie będzie miał wpływu na funkcjonowanie Kapituły Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego, przyznawane przez jej członków nominacje i podejmowane decyzje. Celem nagrody pozostaje „uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie tego, co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane”. Raport ma jednak stanowić „statystyczne spojrzenie ukazujące najczęściej omawiane i dyskutowane materiały dziennikarskie w danym miesiącu”. (mb)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin