Raportowanie społeczne trendem przyszłości

dodano: 
04.12.2014
komentarzy: 
0

Poszanowanie praw człowieka, przeciwdziałanie korupcji czy zarządzanie różnorodnością na różnych poziomach zarządzania i nadzoru – o te kwestie pytają zagraniczni inwestorzy, by oszacować długoterminową rentowność firm i ich przygotowanie do podejmowania przyszłych wyzwań i kryzysów. Niewielu polskich przedsiębiorców raportuje takie informacje, tymczasem już wkrótce dla części firm będą one obowiązkowe. Tak określiła to dyrektywa Rady Unii Europejskiej przyjęta 29 września 2014 roku.

Jak będzie wyglądało wdrożenie Dyrektywy, co będzie oznaczać dla polskich firm, jak wyglądają najlepsze praktyki w zakresie raportowania pozafinansowego i jakie benefity takie raporty mogą dawać przedsiębiorcom i ich interesariuszom? Tego wszystkiego dowiemy się 9 grudnia w Centrum Zielna w Warszawie podczas konferencji Raporty Społeczne 2014, na której ogłoszone zostaną wyniki 8. edycji konkursu na najlepiej sporządzone raporty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.

Pierwszy raz po przyjęciu dyrektywy (czytaj więcej) przedstawiciele Ministerstwa Finansów opowiedzą, jak w praktyce może zmienić się funkcjonowanie przedsiębiorstw, gdy w życie wejdzie Dyrektywa UE o raportowaniu danych pozafinansowych oraz informacji nt. różnorodności. Dyrektywę, którą Polska musi wdrożyć do 2017 roku, szczegółowo omówi oraz odpowie na pytania z sali Małgorzata Szewc, Główny specjalista w Departamencie Rachunkowości i Rewizji Finansowej Ministerstwa Finansów. Po jej wystąpieniu rozpocznie się dyskusja w formule debaty oksfordzkiej na temat wpływu obowiązkowego raportowania danych pozafinansowych na raportowanie społeczne w Polsce. Następnie uczestnicy konferencji zasiądą do stolików tematycznych, aby omówić zagadnienia kluczowe dla tematu raportowania społecznego.

Rozstrzygnięcie konkursu

Już od 8 lat Forum Odpowiedzialnego Biznesu, wspólnie z PwC i SGS organizują konkurs „Raporty Społeczne (INFOGRAFIKA – podsumowanie) – Nagrody za najlepiej sporządzone raporty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu”. Inicjatywa promuje idee odpowiedzialnego biznesu (CSR), zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i zaangażowania społecznego firm. Podczas konferencji zostaną ogłoszone wyniki tegorocznego konkursu i dowiemy się, które z przedsiębiorstw, uwzględniających w swojej działalności interes społeczeństwa i środowiska, potrafią najlepiej, w sposób jasny, przejrzysty i wiarygodny, zaprezentować swoje dokonania w raportach.

„Na podstawie naszych wieloletnich doświadczeń możemy śmiało stwierdzić, że raportowanie społeczne staje się coraz bardziej popularne i powszechne. Na razie jest to trend rozwijany w Polsce głównie przez firmy z zagranicznym kapitałem, ale mamy nadzieję, że najnowsza dyrektywa unijna zachęci polskich przedsiębiorców do dorównania im kroku. Jesteśmy też pozytywnie zaskoczeni, że konkursowe raporty są coraz ciekawsze i nadal wybór tych najlepszych nie odbywa się bez burzliwych obrad. Ponadto,  chcielibyśmy, aby z roku na rok coraz więcej osób czytało raporty społeczne i żeby to był temat rozmów nie tylko specjalistów społecznej odpowiedzialności biznesu, ale i przeciętnych konsumentów czy ogólnie interesariuszy firm” – mówi Mirella Panek-Owsiańska, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Konferencja Raporty Społeczne 2014

Termin: 9 grudnia 2014 (wtorek)

Miejsce: Centrum Zielna w Warszawie (ul. Zielna 37)

Zgłoszenia: Wstęp wolny. Wymagana jest rejestracja

Agenda konferencji*:

9.00 – 9.30 – rejestracja uczestników + powitalna kawa

9.30 – 9.40 – powitanie

9.40 – 10.15 – wystąpienie Małgorzaty Szewc z Ministerstwa Finansów na temat Dyrektywy UE o raportowaniu danych pozafinansowych oraz informacji nt. różnorodności, także możliwość zadawania pytań z sali

10.15 – 11.15 – debata oksfordzka na temat wpływu obowiązkowego raportowania danych pozafinansowych na raportowanie społeczne w Polsce

11.15 – 11.35 – przerwa kawowa

11.35 – 12.35 – I runda prac w ramach stolików tematycznych

12.40 – 13.40 – II runda prac w ramach stolików tematycznych (tematy stolików POD LINKIEM)

13.40 – 14.00 – ogłoszenie wyników konkursu i zakończenie konferencji

ok. 14.00 – lunch

*Organizatorzy zastrzegają, że agenda może ulec zmianie.

Konkurs Raporty Społeczne 2014

Organizatorzy: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, PwC Polska, SGS Polska

Patroni: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Gospodarki, Federacja Konsumentów, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Patroni medialni: PRoto.pl, Dziennik Gazeta Prawna, PAP Biznes, Brief, BIZON - Biznes Odpowiedzialny i Nowoczesny, CR Navigator, Bankier.pl, eGospodarka.pl, ngo.pl

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Siarkiewicz, mobile 669 510 483, e-mail: agnieszka.siarkiewicz@fob.org.pl

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin