.

 

RMF FM: Fundusz Patriotyczny z identycznymi kompetencjami jak Polska Fundacja Narodowa

dodano: 
07.07.2020
komentarzy: 
0

Dziennikarze RMF FM ustalili, jakie kompetencje będzie miał Fundusz Patriotyczny. Okazuje się, że zapowiadana przez premiera nowa jednostka zajmie się tym samym, czym Polska Fundacja Narodowa – choć, jak podkreśla Mateusz Morawiecki, będzie działać równolegle – czytamy.

Jak podaje portal rmf24.pl, premier zapowiedział, że w najbliższym czasie powstanie Funduszu Patriotyczny. Ma on służyć budowaniu postaw patriotycznych oraz wspierać pasjonatów historii. Fundusz ma również wspierać fundacje i stowarzyszenia o „profilu patriotycznym” oraz „młodych naukowców, którzy będą odszukiwali w przeszłości ślady polskości, ale będą też budowali na tym fundamencie naszą wielką przyszłość” – czytamy. Źródło zwraca jednak uwagę, że kompetencje nowej jednostki „niemal całkowicie” pokrywają się z tymi, które ma Polska Fundacja Narodowa.

Czytamy, że dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda zauważył, że w statucie PFN znajduje się m.in. cel: „promocja wiedzy o historii, gospodarce i kulturze polskiej oraz postaw patriotycznych”. Zdaniem źródła jest to dokładnie to samo, czym zajmie się Fundusz Patriotyczny. „Po co więc ten nowy twór?” – zastanawia się rmf24.pl.

Rmf24.pl tłumaczy, że powody powstania Funduszu są trzy. Pierwszym nich jest to, że premier Mateusz Morawiecki nie ma dużego wpływu na działalność PFN. Jako drugi źródło wskazuje fakt, że renoma Polskiej Fundacji Narodowej została nadwyrężona kampanią „Sprawiedliwe sądy” – akcja, pokazująca na billboardach złe działanie polskich sądów, została skierowana do CBA i ostatecznie uznana przez sąd za niezgodną ze statutem PFN.

Czytaj także: Kłopoty PR-owców odpowiedzialnych za kampanię „Sprawiedliwe sądy”

Zdaniem źródła trzecim powodem powstania Funduszu Patriotycznego jest zamiar zbliżenia się do wyborców byłego kandydata na prezydenta, Krzysztofa Bosaka (reprezentującego Konfederację), przed drugą turą wyborów prezydenckich. Czytamy, że tego typu działania mają pokazać, że Prawo i Sprawiedliwość mocno wspiera promocję wartości narodowych. (ak)

Źródło:

rmf24.pl, Nie ma zastąpić Polskiej Fundacji Narodowej, choć mają identyczne kompetencje. Ustalenia RMF FM ws. Funduszu Patriotycznego, Krzysztof Berenda, 07.07.2020
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin