.

Różne sektory, wspólne cele. Podsumowanie konferencji „CSR i ESG – od ludzi dla ludzi 2023”

dodano: 
20.09.2023
komentarzy: 
0

13 września 2023 roku w Krakowie po raz kolejny przedstawiciele biznesu i NGO spotkali się podczas wydarzenia CSR i ESG® – od ludzi dla ludzi”, organizowanego przez Fundację Pro NGO. W hali EXPO Kraków pojawiło się aż 800 osób, których celem były budowanie relacji międzysektorowych oraz wymiana doświadczeń i inspiracji.

Tego dnia można było również wysłuchać prelekcji, które odbywały się w trzech salach konferencyjnych, podzielonych tematycznie – były to sale biznes, NGO i technologie. Agendy sal dobrane zostały w taki sposób, aby reprezentujący działy HR, CSR, ESG oraz przedstawiciele NGO mogli poznać obowiązujące trendy, zrozumieć nadchodzące zmiany oraz zainspirować się dobrymi praktykami i rekomendacjami ekspertów.

„Sukces kolejnej edycji wydarzenia potwierdza, że praca na rzecz łączenia biznesu i organizacji pozarządowych ma sens i daje wymierne korzyści, które dostrzegają uczestnicy dialogu” – mówi Grzegorz Ludwin, prezes zarządu Fundacji Pro NGO.

Debaty w sali biznes dotyczyły ważnych i aktualnych tematów skupionych wokół obszaru CSR i ESG. W tej przestrzeni można było wysłuchać rozmów o kluczowych wyzwaniach, z którymi będziemy mierzyć się w krótszej i dłuższej perspektywie czasu. Ze strony ekspertów padły praktyczne porady oraz wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób ESG wpływa na różne obszary działalności firmy. Prelegenci z różnych branż wnieśli różnorodne perspektywy do dyskusji na temat znaczenia ESG w nowoczesnych organizacjach i raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju. Sporo uwagi podczas trwającej dyskusji poświęcono także zagadnieniom pracowniczym. Żadna zmiana nie jest możliwa bez zaangażowania pracowników i całych zespołów w organizacjach, dlatego podczas wydarzenia w sali biznes rozmawiano o tym, jak sprostać nadchodzącym wyzwaniom oraz jaką rolę w tej zmianie odegrają pracownicy. Edukacja pracowników i dobre przygotowanie jest istotne nie tylko w kontekście dążenia do zrównoważonej działalności organizacji, ale w każdym aspekcie rozwoju firmy.

Agenda sali NGO była z kolei zgodna z misją organizatora wydarzenia, Fundacji Pro NGO, którą jest angażowanie biznesu w działania na rzecz profesjonalizacji sektora non-profit. Fundacja od trzech lat m.in. buduje współpracę międzysektorową oraz tworzy społeczność ludzi, którzy wzmacniają funkcjonowanie trzeciego sektora w Polsce, a także zajmuje się edukowaniem, budowaniem zaangażowania poszczególnych sektorów, tworzeniem społeczności ekspertów wspierających ideę społecznej odpowiedzialności biznesu oraz promowaniem wolontariatu pracowniczego. Prelekcje w sali NGO miały pomóc organizacjom pozarządowym otworzyć się na współpracę, dostrzec nowe możliwości i podnieść jakość współpracy z biznesem, a także pokazać, że rozwój trzeciego sektora odbywa się z korzyścią dla biznesu, który zyskuje partnerów gotowych do współpracy i profesjonalnego realizowania zadań.

Nowością w tym roku była sala technologie i innowacje. Wszechobecna cyfryzacja skłania bowiem do tego, aby działania społeczne również szły z duchem czasu. Wykorzystanie technologii oraz AI w efektywnym ich realizowaniu jest już nie tylko pieśnią przyszłości, ale realnie dostępną możliwością. Wspomniany obszar został zidentyfikowany jako istotny względem aktualnych oraz nadchodzących zmian z obszaru CSR i ESG. Podczas debat i prezentacji prelegenci dostarczyli także cenne wskazówki dotyczące tego, jak być bezpiecznym w sieci i co zrobić, aby zachować bezpieczeństwo wrażliwych danych. Ponadto wskazali rozwiązania, z których można skorzystać, realizując poszczególne projekty prospołeczne czy prośrodowiskowe.

Przez cały dzień funkcjonowała również strefa targowa. Wystawcy mieli okazję zaprezentować swoje projekty i usługi, co pozwoliło na rozszerzenie rozmów ze strefy networkingowej również na obszar stoisk targowych.

Wydarzenie otworzyło nową perspektywę postrzegania współpracy międzysektorowej, patrzenia na kwestie CSR i ESG oraz znaczenia dialogu przedstawicieli różnych środowisk – podkreślają organizatorzy. „Dziękujemy uczestnikom za tak liczny i aktywny udział, prelegentom i wystawcom za obecność oraz otwartość na dialog, a partnerom wydarzenia za zaangażowanie, zaufanie i owocną współpracę, dzięki której możemy realizować ważne społecznie cele” – dodają.

PRoto.pl było patronem medialnym wydarzenia.

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin