.

Samorządy nie wiedzą, jak walczyć z dezinformacją. Konferencja Media Info 2023 za nami

dodano: 
25.01.2023
komentarzy: 
0

Sześć godzin dyskusji, trzynastu prelegentów i łącznie stu pięćdziesięciu uczestników – 19 stycznia 2023 roku w Rzeszowie odbyła się pierwsza edycja konferencji Media Info pt. „Dezinformacja – bomba atomowa XXI w.”.

Podczas wydarzenia poruszono tematy związane z problematyką dezinformacji globalnej, regionalnej oraz lokalnej. Debaty poświęcone były zaplanowanym akcjom dezinformacyjnym, ich wpływowi na życie ludzi, a także na działalność samorządu terytorialnego w Polsce.

Głównym organizatorem wydarzenia był Instytut Badań Społecznych i Mediów – Fundacja Oksymoron, a współorganizatorami Instytut Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz miasto Rzeszów.

W imieniu UR gości powitała prorektor ds. Kolegium Nauk Społecznych, dr hab. Elżbieta Feret, prof. UR. Konferencję prowadził Dominik Łazarz z Europe Direct Rzeszów.

Prosto z Brukseli konferencję zaczęła dr Martyna Bildziukiewicz, ekspertka ds. komunikacji strategicznej i dezinformacji, a obecnie szefowa East StratCom Task Force UE, odpowiedzialna za projekt EU vs Disinformation, walczący z dezinformacją Federacji Rosyjskiej. Podkreślała ogromną skalę problemu dezinformacji, a także mówiła o metodach walki z nią.

Podczas wydarzenia zaprezentowano także wyniki badania „Samorządy wobec dezinformacji”, którym objęto wszystkie samorządy terytorialne w Polsce*. Okazuje się, że tylko co piąty samorząd nie podlegał działaniom dezinformacyjnym, a niemal 45 proc. samorządów doświadczyło świadomej i zorganizowanej dezinformacji przeciwko sobie.

92,8 proc. badanych wyraziło przekonanie, że dezinformacja ma wpływ na opinie mieszkańców. Okazuje się jednak, że w blisko 85 proc. samorządów nie ma osoby odpowiedzialnej za wykrywanie dezinformacji lub badani nie mają wiedzy o zatrudnieniu takiej osoby. Tylko co piąty samorząd jest w stanie określić, kto w urzędzie odpowiada za wykrywanie nieprawdziwych informacji. Co więcej, niecałe 4 proc. samorządów korzysta z narzędzi wspomagających wykrywanie dezinformacji.

Pierwszy panel dyskusyjny, moderowany przez dr. Zbigniewa Chmielowskiego, politologa i specjalistę w zakresie komunikacji społecznej i public relations, był próbą odpowiedzi na pytanie, „czy jesteśmy na polu minowym?”. Dr hab. Anna Siewierska-Chmaj, prof. UR – politolożka, badaczka w projekcie DigiPatch „From networked to patchworked societies”, dr hab. Monika Kaczmarek-Śliwińska, prof. UW – medioznawczyni i ekspertka ds. zarządzania sytuacjami kryzysowymi; dr hab. Michał Kaczmarczyk, prof. WSH – prawnik, politolog, rektor Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu, dr Jacek Karnowski - prezydent miasta Sopotu od 1998 roku, wieloletni samorządowiec, prezes zarządu Ruchu Samorządowego Tak dla Polski, wiceprezes Związku Miast Polskich, Konrad Fijołek – prezydent Rzeszowa, wieloletni samorządowiec, współautor projektu Urban Lab, rozmawiali o tym, czy dezinformacja i manipulacja to zjawiska tylko globalne, czy już również lokalne, a także jakie formy dezinformacji są najgroźniejsze i jak wpływają na komunikowanie samorządu terytorialnego.

Drugi panel, pt. „Gdzie jest zapalnik?”, poświęcony był m.in. źródłom dezinformacji i roli mediów tradycyjnych i społecznościowych w walce z tym zjawiskiem, a także wpływom fake newsów na decyzje elektoratu i postawy wyborców.

Moderator dyskusji Marek Poręba, pomysłodawca konferencji, ekspert ds. strategii wizerunku, analizy mediów i walki z dezinformacją, rozmawiał o tym z Sylwią Czubkowską, redaktorką Magazynu SPIDER'S WEB, dziennikarką ekonomiczną i technologiczną, Radosławem Grucą, dziennikarzem Radia ZET i Resetu Obywatelskiego, podejmującym tematy polityczne i kryminalne, autorem książki „Hipokryzja. Pedofilia wśród księży i układ, który ją kryje”, Tomaszem Kułakowskim, Account Directorem w PR Hub, wieloletnim korespondentem telewizji Polsat w Moskwie oraz reporterem Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia, oraz Michałem Krasiukiem - doradcą ds. komunikacji z doświadczeniem m.in. w kampaniach wyborczych różnego szczebla w czterech krajach, uczestnikiem kampanii przeciwdziałających rosyjskiej propagandzie w Ukrainie i Unii Europejskiej.

„Saper dezinformacji” to z kolei tytuł trzeciego panelu dyskusyjnego, poświęconego mechanizmom obronnym i narzędziom walki z dezinformacją. O tym, czy i jak można obronić się przed skutkami dezinformacji i manipulacji w sieci i mediach, mówili Piotr Łęgowski z Ringier Axel Polska ekspert w dziedzinie zarządzania treścią i informacją, strategii cyfrowej, marketingu internetowego oraz mediów społecznościowych, Monika Ezman - członkini zarządu i kierowniczka działu analiz w Instytucie Monitorowania Mediów, Małgorzata Baran - redaktorka naczelna PRoto.pl, a także Michał Kowalczyk - dyrektor ds. badań Instytut Badań Rynkowych i Społecznych. Moderatorką rozmowy była Małgorzata Kaczorowska, pisarka, właścicielka agencji PR Social Symbiosis.   

Podczas konferencji wręczono także nagrodę „Oksymoron Roku”, przyznawaną za publiczną wypowiedź, akcję lub projekt, zwracające uwagę na niedostrzeganą dotąd kwestię, mającą przełomowe znaczenie dla życia społecznego. Laureatem tegorocznej nagrody został Ruch Samorządowy Tak Dla Polski.

Relacja wideo z wydarzenia jest dostępna poniżej:

PRoto.pl było patronem medialnym konferencji.

* Ankietę przeprowadzono metodą CAWI, uzyskano 362 prawidłowo wypełnione kwestionariusze. W badaniu wzięły udział JST wszystkich szczebli.

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin