.

TikTok ukarany za przetwarzanie danych dzieci. Platforma ma zapłacić 345 mln euro

dodano: 
18.09.2023
komentarzy: 
0

Komisja Ochrony Danych (DPC) w Irlandii nałożyła karę w wysokości 345 mln euro na TikToka. Przyczyną grzywny jest naruszenie przez platformę społecznościową przepisów o ochronie danych osobowych dzieci w Unii Europejskiej – czytamy na stronie dataprotection.ie.

W oświadczeniu DPC podkreślono, że TikTok złamał szereg unijnych przepisów dotyczących ochrony danych w okresie od 31 lipca 2020 roku do 31 grudnia 2020 roku. Irlandzka komisja stwierdziła również, że w 2020 roku użytkownicy poniżej 16. roku życia mieli automatycznie ustawione publiczne konta. 

Co więcej, komisja poinformowała, że podczas korzystania z funkcji parowania rodziny (dzięki której rodzice i dzieci mogą połączyć swoje konta, żeby dostosowywać treści i ustawienia prywatnośc) platforma nie weryfikowała, czy użytkownik był rzeczywiście rodzicem lub opiekunem nieletniego.

TikTok w odpowiedzi na decyzję irlandzkiego organu wydał oświadczenie, w którym nie zgodził się z decyzją DPC i opisał podjęte działania, które mają dostosować seriws do przepisów UE. „Przy pełnym szacunku, nie zgadzamy się z kilkoma aspektami decyzji, w szczególności z wysokością kary. Większość krytycznych uwag zawartych w decyzji nie jest już istotna ze względu na środki, które wprowadziliśmy na początku 2021 roku, czyli kilka miesięcy przed rozpoczęciem dochodzenia DPC” – podkreśla TikTok.

Platforma zaznacza również, że wprowadziła kluczowe zmiany, które mają jeszcze bardziej poprawić prywatność młodszych użytkowników, m.in. opcję związaną z tym, kto może komentować treści stworzone przez osoby w wieku 13-15 lat. Zmieniona zostały również funkcje „Duet” i „Stitch” tak, aby nikt nie mógł korzystać z nich w przypadku nagrań opublikowanych przez osoby poniżej 16. roku życia. Co więcej, TikTok wyłączył opcję „Zasugeruj swoje konto innym” dla użytkowników w wieku 13-15 lat jako automatyczną. Zdaniem platformy, polityka prywatności została ponownie napisana w sposób zrozumiały dla młodszych użytkowników oraz udostępnione zostały dodatkowe materiały w Centrum Pomocy. 

TikTok zapowiedział, że będzie kontynuować rozszerzanie narzędzi do ochrony nastolatków. We wrześniu 2023 roku platforma planuje zmienić proces rejestracji kont dla nowych użytkowników w wieku 16 i 17 lat, które mają być domyślnie kontami prywatnymi. (af)

Źródło:

dataprotection.ie, Irish Data Protection Commission announces €345 million fine of TikTok, 15.09.2023, newsroom.tiktok.com, Odpowiedź na Decyzję Irlandzkiej Komisji Ochrony Danych, 15.09.2023
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin