.

UNICEF Polska rusza z programem „Okres Bez Troski”

dodano: 
30.05.2023
komentarzy: 
0

UNICEF Polska poinformował w maju 2023 roku, że rusza z globalnym programem „Okres Bez Troski”. Twórcy akcji zwracają uwagę na to, że w wielu miejscach na świecie kobiety i dziewczynki w czasie menstruacji zmuszone są w najróżniejszy sposób radzić sobie z brakiem odpowiednich środków higienicznych. Zastępują je np. błotem, ptasimi piórami i gazetami.

W projekcie organizację wspiera aktorka Millie Bobby Brown, która jest Ambasadorką Dobrej Woli UNICEF. W nagraniu zwraca ona uwagę na niebezpieczeństwo używania przez kobiety zastępczych produktów higienicznych oraz na konieczność walki ze stygmatyzacją przez otoczenie.

Aktorka wskazuje m.in. cztery główne przyczyny ubóstwa menstruacyjnego, czyli brak edukacji, brak łatwo dostępnych środków higienicznych, sytuację ekonomiczną i nierówność płciową.

Dzięki wsparciu pozyskanemu w czasie akcji „Okres Bez Troski”, UNICEF Polska pomoże zapewnić dziewczynkom podpaski wielokrotnego użytku, dostęp do czystej wody, oddzielnych, dających komfort i dyskrecję toalet – w ten sposób umożliwiając im godne i bezpieczne przeżywanie okresu.

„Często my, nasze córki, mamy i babcie doświadczały ubóstwa menstruacyjnego. Jest to problem globalny, jednak kraje rozwijające się odczuwają go najbardziej. Ruszamy z programem, który ma zapewnić środki higieniczne, wspomóc edukację i walkę o normalny okres – »Okres Bez Troski« – dziewczynkom na całym świecie. »Okres Bez Troski« powinien być częścią życia każdej dziewczynki, każdej nastolatki, każdej kobiety, każdej osoby, która miesiączkuje” – mówi Sylwia Nowik-Spiczonek, dyrektorka fundraisingu UNICEF Polska.

Organizacja od wielu lat na całym świecie wspiera walkę z ubóstwem menstruacyjnym. Dostarcza zestawy higieniczne zawierające m.in. podpaski, mydło i czystą bieliznę, opracowuje materiały edukacyjne i organizuje szkolenia dla nauczycieli, którzy później uczą dzieci o menstruacji. UNICEF pomaga również w tworzeniu inicjatyw wewnętrznych w szkołach. (bs)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin