.

Większość Polaków deklaruje zaangażowanie w pracę. Mniej niż połowa czuje się doceniona

dodano: 
18.11.2022
komentarzy: 
0

79 proc. Polaków deklaruje, że angażuje się w bieżące obowiązki zawodowe – wynika z badania „Praca w czasach zmian” przeprowadzonego przez Pracuj.pl. 37 proc. badanych stara się skupiać wyłącznie na formalnych obowiązkach.

Jak pokazują wyniki, tylko 39 proc. pracujących respondentów deklaruje, że w ich pracy dodatkowe zaangażowanie opłaca się pracownikowi. Duży odsetek osób przykładających się do obowiązków zawodowych nie jest w pełni przekonany co do realnego wpływu takiej postawy na realny zysk pracownika – czytamy.

Twórcy badania wskazują, że docenianie pracowników może przeciwdziałać wysokiej rotacji w firmie. Przywołują oni też ostatnio spotykane zjawisko, czyli quiet quitting (cicha rezygnacja). Oznacza ono zmianę podejścia do pracy, zgodnie z którym pracownik rezygnuje z ambicji wykraczających poza jego podstawowe obowiązki. W praktyce przejawia się to m.in. w niezgodzie na angażowanie się w nowe zadania i pracę w nadgodzinach czy na obniżeniu ambicji dotyczących awansu zawodowego, co ma pozwalać m.in. zyskać większy balans między pracą a życiem osobistym.

„Z badania Pracuj.pl wyłania się pewien charakterystyczny sposób postrzegania wyzwań zawodowych. Wysoki odsetek osób deklarujących zaangażowanie w pracy wskazuje, że postrzegamy siebie zazwyczaj siebie rzetelnych specjalistów. Jednocześnie jednak dla części z nas nie łączy się to z gotowością na realizację dodatkowych zadań, wykraczanie poza sztywne ramy codziennego, znanego sobie grafiku. To kolejna odsłona zmian w podejściu do pracy, zgodnie z którymi pracownicy coraz częściej chcą wykonywać dobrze swoje obowiązki, ale nie zapominając o balansie między życiem zawodowym a osobistym” – mówi Konstancja Zyzik, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju talentów w Grupie Pracuj.

Szukasz pracownika? Dodaj ogłoszenie na PRoto.pl!

Według najnowszego badania Pracuj.pl, model klasycznego „pełnego etatu” pozostaje najbardziej popularnym wymiarem realizacji obowiązków zawodowych. Średnio osiem godzin dziennie pracuje 54 proc. badanych Polaków posiadających zatrudnienie.

Źródło: media.pracuj.pl

Badanie wskazuje, że krócej niż wspomniane osiem godzin pracuje nieco mniej niż co czwarty respondent (23 proc.). Identyczny wynik dotyczył osób wykonujących ją dziennie dziewięć godzin lub dłużej (23 proc.). W tej drugiej grupie widoczna jest nieco większa reprezentacja osób w wieku 35-54 lat (25 proc.), a mniejsza – z najmłodszych i najwyższych grup wiekowych.

Ponadto, narażenie przepracowaniem ze względu na wymiar pracy wyraźnie częściej dostrzegalne jest wśród mężczyzn. Poświęcanie ponad ośmiu godzin na pracę dziennie deklaruje 29 proc. badanych mężczyzn i 19 proc. kobiet.

Szukasz pracy? Zobacz najnowsze ogłoszenia na PRoto.pl!

Według badania uczucie bycia docenionym w swoim obecnym miejscu zatrudnienia deklaruje mniej niż połowa zatrudnionych (48 proc.). Nieco więcej osób (53 proc.) deklaruje, że takie docenienie wykonywanych obowiązków służbowych odczuwa ze strony swojego najbliższego otoczenia, m.in. rodziny i znajomych.

Źródło: media.pracuj.pl

27 proc. szukających aktywnie pracy robi to właśnie ze względu na poczucie niedocenienia w obecnym miejscu zatrudnienia. Z drugiej strony, 24 proc. pozostających u obecnego pracodawcy robi to właśnie ze względu na poczucie docenienia.

Wyniki badania wskazują, że wbrew niektórym stereotypom Polacy chcą realnie angażować się w wykonywane obowiązki, lecz nie zawsze znajdują w swoim otoczeniu zawodowym odpowiednią motywację – czytamy. (bs)

O badaniu:
Badanie „Praca w czasach zmian” zostało przeprowadzone we wrześniu 2022 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI przeprowadzono na próbie 2110 Polaków, reprezentatywnej dla populacji osób czynnych zawodowo w wieku 18-65 pod względem płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania.

Źródło:

media.pracuj.pl, Badanie „Praca w czasach zmian”, 17.11.2022
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin