Wyborcza publikuje „Taśmy Obajtka”. Orlen wydaje oświadczenie

dodano: 
26.02.2021
komentarzy: 
0

W piątek 26 lutego 2021 roku Gazeta Wyborcza opublikowała „Taśmy Obajtka”. Dziennik pisze, że Daniel Obajtek, obecny prezes PKN Orlen, jako wójt Pcimia miał łączyć samorządowe stanowisko z zarządzaniem prywatną firmą, a także działać na szkodę firmy swojego wuja, w której wcześniej pracował. Na publikację zareagowało biuro prasowe Orlenu, choć nagranie ma pochodzić z 2009 roku, czyli czasu, kiedy Obajtek nie był jeszcze prezesem koncernu.

„Daniel Obajtek jako wójt Pcimia chciał wykończyć firmę swojego wuja, u którego wcześniej pracował. Kierował z tylnego siedzenia konkurencyjną spółką, choć jako samorządowiec nie mógł tego robić, a potem skłamał w tej sprawie przed sądem. Dowodzą tego nagrania rozmów Obajtka, które ma »Wyborcza«” – pisze dziś wyborcza.pl.

GW przedstawia nagrania rzekomej rozmowy, jaką Obajek miał odbyć z pracownikiem firmy TT Plast z branży tworzyw sztucznych. Artykuł sugeruje, że Obajtek miał duży wpływ na obowiązki pracowników firmy. Miał także działać na niekorzyść firmy Elektroplast, należącej do jego wuja, w której pracę dostał jako 19-latek – pisze dziennik. Czytamy, że nagrania, o których mowa, mają być w dyspozycji organów ścigania.

Na artykuł Gazety Wyborczej zareagował Orlen. Spółka wydała oświadczenie, w którym pisze, że wspomniany artykuł „zawiera nieprawdziwe informacje, szereg bezpodstawnych sugestii i manipulacji, które wprowadzają w błąd opinię publiczną”.

Źródło: twitter.com/rzecznikORLEN

W oświadczeniu Orlenu czytamy, że „tezy stawiane w artykule, niemające potwierdzenia w faktach, a oparte na nagraniach, których pochodzenia, integralności, czasu i okoliczności utrwalenia nie sposób stwierdzić, uderzają w wizerunek PKN Orlen, jak również naruszają dobre imię Daniela Obajtka”. Koncern pisze dalej, że „publikacja ma na celu zdyskredytowanie prezesa zarządu spółki w momencie, gdy prowadzone są kluczowe inwestycje rozwojowe i procesy akwizycyjne”.

Orlen zapowiada także, że „w związku z tym, że w artykule wykorzystano fragmenty nagrań z bliżej nieokreśloną osobą,  które dodatkowo  powstały bez zgody i wiedzy prezesa PKN ORLEN”, zostaną one poddane analizom prawnym”. (mb)

Zdjęcie główne: By Szczecinianka00  Own work [CC BY-SA 4.0] via Wikimedia Commons

Źródło:

Źródło: twitter.com/rzecznikORLEN/ krakow.wyborcza.pl, Taśmy Obajtka. Brudne interesy w zawrotnej karierze prezesa Orlenu, Paweł Figurski, Jarosław Sidorowicz, 26.02.2021/ money.pl, Taśmy Obajtka. "Gazeta Wyborcza" publikuje nagrania z prezesem Orlenu, 26.02.2021
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin