Naciśnij przycisk odtwarzania, aby odsłuchać tę zawartość
1x
Szybkość odtwarzania- 0.5
- 0.6
- 0.7
- 0.8
- 0.9
- 1
- 1.1
- 1.2
- 1.3
- 1.5
- 2
YouTube zapowiada zmiany. Chce sprostać wyzwaniom związanym z rozwojem AI. 14 listopada 2023 roku youtube poinformował o wprowadzeniu zmian, które mają chronić społeczność przed zagrożeniami związanymi z coraz szerszym wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. w komunikacie opublikowanym na blogu serwisu przekazano także, że to dopiero początek działań mających na celu opracowanie nowego podejścia. będą one modyfikowane wraz z rozwojem sytuacji. serwis w najbliższych miesiącach położy m.in. nacisk na to, by widzowie byli informowani o tym, że treści zostały wygenerowane przez ai. od twórców wymagane będzie powiadamianie odbiorców, że publikowane treści, mimo wiarygodnego wyglądu, są zmodyfikowane lub sztucznie wygenerowane. jest to ważne szczególnie w odniesieniu do wrażliwych treści, dotyczących m.in. wyborów, trwających konfliktów, kryzysów w zakresie zdrowia publicznego czy urzędników państwowych. twórcy, którzy nie będą stosować się do nowych zasad, mogą spodziewać się usunięcia treści, zawieszenia w programie partnerskim youtube’a lub innych kar. widzowie będą informowani o treściach zmodyfikowanych lub wygenerowanych przez ai za pomocą nowej etykiety w panelu z opisem. w przypadku treści dotyczących kontrowersyjnych tematów serwis zamierza szczególnie eksponować etykietę w panelu. jeśli jednak materiał będzie naruszać wytyczne dla społeczności, zostanie usunięty z platformy bez względu na to, czy został oznaczony etykietą. youtube umożliwi także – w ramach procedury składania skargi – przesyłanie próśb o usunięcie treści wygenerowanych przez ai lub sztucznie zmanipulowanych w inny sposób, które stwarzają pozory ukazywania prawdziwej osoby w sposób możliwy do zidentyfikowania. podczas oceny skargi analizowane będzie m.in. to, czy dany materiał jest parodią lub satyrą, czy osoba zgłaszająca rzeczywiście może zostać rozpoznana oraz czy w filmie przedstawiona jest osoba znana lub będąca urzędnikiem państwowym. partnerzy muzyczni również będą mogli zgłaszać prośby o usunięcie wygenerowanych przez sztuczną inteligencję treści muzycznych. będą one sprawdzane m.in. pod kątem tego, czy dany film zawiera krytykę lub analizę występujących w nim syntetycznych wokali lub reportaż na ich temat. youtube przekazał, że korzysta zarówno z technologii systemów uczących się, jak i pomocy ludzi do egzekwowania wytycznych dla społeczności, a użycie ai zwiększa szybkość i dokładność systemów moderowania treści. (ao).
14 listopada 2023 roku YouTube poinformował o wprowadzeniu zmian, które mają chronić społeczność przed zagrożeniami związanymi z coraz szerszym wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W komunikacie opublikowanym na blogu serwisu przekazano także, że to dopiero początek działań mających na celu opracowanie nowego podejścia. Będą one modyfikowane wraz z rozwojem sytuacji.
Serwis w najbliższych miesiącach położy m.in. nacisk na to, by widzowie byli informowani o tym, że treści zostały wygenerowane przez AI. Od twórców wymagane będzie powiadamianie odbiorców, że publikowane treści, mimo wiarygodnego wyglądu, są zmodyfikowane lub sztucznie wygenerowane. Jest to ważne szczególnie w odniesieniu do wrażliwych treści, dotyczących m.in. wyborów, trwających konfliktów, kryzysów w zakresie zdrowia publicznego czy urzędników państwowych. Twórcy, którzy nie będą stosować się do nowych zasad, mogą spodziewać się usunięcia treści, zawieszenia w programie partnerskim YouTube’a lub innych kar.
Widzowie będą informowani o treściach zmodyfikowanych lub wygenerowanych przez AI za pomocą nowej etykiety w panelu z opisem. W przypadku treści dotyczących kontrowersyjnych tematów serwis zamierza szczególnie eksponować etykietę w panelu. Jeśli jednak materiał będzie naruszać wytyczne dla społeczności, zostanie usunięty z platformy bez względu na to, czy został oznaczony etykietą.
YouTube umożliwi także – w ramach procedury składania skargi – przesyłanie próśb o usunięcie treści wygenerowanych przez AI lub sztucznie zmanipulowanych w inny sposób, które stwarzają pozory ukazywania prawdziwej osoby w sposób możliwy do zidentyfikowania. Podczas oceny skargi analizowane będzie m.in. to, czy dany materiał jest parodią lub satyrą, czy osoba zgłaszająca rzeczywiście może zostać rozpoznana oraz czy w filmie przedstawiona jest osoba znana lub będąca urzędnikiem państwowym.
Partnerzy muzyczni również będą mogli zgłaszać prośby o usunięcie wygenerowanych przez sztuczną inteligencję treści muzycznych. Będą one sprawdzane m.in. pod kątem tego, czy dany film zawiera krytykę lub analizę występujących w nim syntetycznych wokali lub reportaż na ich temat.
YouTube przekazał, że korzysta zarówno z technologii systemów uczących się, jak i pomocy ludzi do egzekwowania wytycznych dla społeczności, a użycie AI zwiększa szybkość i dokładność systemów moderowania treści. (ao)