.

 

5 biznesowych błędów, które mogą doprowadzić agencję do bankructwa

dodano: 
11.09.2017
komentarzy: 
0

„W dzisiejszych czasach agencje mają tendencję do zaplątywania się w niemal niekończące się mówienie o kreatywności i innowacjach” – zaczyna Drew McLellan na blogu Hubspot. Jednak, jak podkreśla, trzeba pamiętać, że najważniejszym zadaniem każdej agencji jest zarabianie pieniędzy i trudno o entuzjazm, jeśli firma nie przynosi zysków. „To niełatwy biznes” – stwierdza.

Jak czytamy dalej, nawet mądrym właścicielom agencji zdarza się popełniać błędy, ponieważ nie rozumieją długoterminowego wpływu podjętych, pozornie niewinnych, decyzji na swoją markę. Jakich błędów należy unikać i o czym pamiętać według autora?

1. Zbyt prosta wycena

9 na 10 agencji oferuje klientom pojedynczą cenę i pakiet – stwierdza McLellan, radząc, by prezentować zawsze trzy opcje, a przygotowywanie ich zaczynać od środkowej, ponieważ najprawdopodobniej to ona zostanie wybrana, jak wynika z badań. Zadbaj o to, by była najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie i dla marki.
Najniższa, „sucha” oferta powinna być wyceniona na około 20-25 proc. mniej, zaś najbogatsza i niestandardowa – o 30-35 proc. więcej niż środkowa.

2. Nie ma nic za darmo

Praktycznie każda agencja, zdaniem autora, daje się złapać na to, że zakres projektu zostaje powiększony bez zmiany wyceny. Jeśli klient ciągle oczekuje więcej, wina prawdopodobnie jest po stronie firmy, która na to pozwala. Rosnące oczekiwania są też spowodowane zbyt mglistymi sformułowaniami w umowie – sugeruje.
Jak czytamy, pozwalanie na dodatkowe obowiązki agencji, powodują pewien dysonans w firmie, ponieważ osoby odpowiedzialne za budżet nie rozumieją zasad gry. Większość liderów nie uczy pracowników, w jaki sposób agencja zarabia – i to jest błędem, twierdzi McLellan, ponieważ każda zatrudniona osoba albo powiększa firmowy przychód, albo go obniża, wykonując zbyt wiele obowiązków względem klienta. Bez tej wiedzy podwładni myślą, że ich praca nie polega na przynoszeniu zysków, a na uszczęśliwianiu kontrahentów.

3. Jasny zakres obowiązków

Bez precyzyjnie sformułowanych ustaleń, klienci będą prosić o dodatkowe poprawki. We wszystkich Twoich dokumentach z zakresem obowiązków powinny być stosowne zapiski o dodatkowych opłatach za każde nowe zmiany ponad te, które ustalono jako dopuszczalne przy zawieraniu umowy.

4. Z małej chmury duży deszcz

Jeśli chcesz, aby Twój biznes się rozwijał, musisz planować swoje działania – twierdzi autor. Kiedy nie masz wizji tego, jak powinna wyglądać firma, będziesz działać chaotycznie i małe problemy będą wydawać się wielkie. To się samo nie zmieni – sugeruje blog Hubspot.

5. Zły biznesplan

Jeśli zdarza Ci się myśleć „zatrudnimy kogoś od tego”, „rozwijamy się dzięki poleceniom” czy „na szczęście telefon cały czas dzwoni”, to oznaka tego, że nie masz pomysłu na swoją firmę – twierdzi autor. Niezależnie od tego, czy nowi klienci przychodzą sami, gospodarka się zmienia, raz rośnie, a raz maleje. Dlatego też potrzebny jest nowy projekt i biznesplan, aby utrzymać sprzedaż – czytamy.
„Nowy biznes jest jak mięsień, który należy ćwiczyć każdego dnia, niezależnie od tego, jak jesteś zmęczony” – pisze McLellan na blogu. Jeśli jesteś właścicielem agencji, przede wszystkim powinieneś być odpowiedzialny za nowe działania i poświęcać im od 40-60 proc. swojego czasu – radzi.

(bm)

Źródło:

blog.hubspot.com, 5 Mistakes That Will Bankrupt Your Agency, Drew McLellan, 22.08.2017
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin