7 eksperymentalnych kampanii, które inspirują

dodano: 
26.08.2016
komentarzy: 
0

W dzisiejszych czasach marki najczęściej tworzą po prostu przekaz, którym dzielą się z odbiorcami. Na blog.hubspot.com czytamy, że niektóre firmy znalazły ciekawszy sposób na zainteresowanie potencjalnych konsumentów – tworzenie okazji do tego, by mogli wejść z marką w osobistą interakcję: experimental marketing.

Autor wpisu na blog.hubspot.com pisze, że może to niektórym przypominać event marketing. Różnica polega na tym, że w przypadku experimental marketingu w centrum nie jest samo organizowane wydarzenie. Najważniejsza jest interakcja w tzw. offlinie, którą można obudować  – czytamy. Autor przywołuje 7 kampanii, które w jego ocenie są przykładami na to, jak można eksperymentować z marketingiem.

 

1. Lean Cuisine: #WeighThis
To marka, która sprzedaje mrożone jedzenie o niskiej zawartości tłuszczu i kalorii. Jej dotychczasowa linia narracyjna oparta była na zachęcaniu do utraty wagi i zdrowego stylu życia.
Kampania #WeighThis, korzystając z zabawy słowem, miała zachęcić kobiety do wyrażenia, na podstawie czego – zamiast wagi – chciałyby być oceniane. Miały napisać to na… wagach, rozwieszonych w stacji Grand Central w Nowym Jorku. Wszystko po to, by nie zapominały o swoich życiowych osiągnięciach – czytamy.

Pomysł się opłacił – kampania #WeighThis została wspomniana ponad 204 mln razy.

 

2. Google: „Building a Better Bay Area”
Internetowy gigant postanowił ofiarować 5 mln dolarów organizacjom non-profit działającym w mieście. Przy okazji chciał oddać głos opinii publicznej, która miała zdecydować, na co pieniądze mają zostać przeznaczone.
Stworzono oczywiście głosowanie w internecie – czytamy – ale Google postanowiło rozlokować na terenie miasta interaktywne plakaty służące do głosowania. Postawiono je w popularnych miejscach, takich jak przystanki autobusowe, foodtrucki czy restauracje – pisze autor. Gigant nie chciał przyciągać ludzi do specjalnie przygotowanych miejsc, tylko wykorzystać te, gdzie i tak się codziennie pojawiają.

Eksperymentalna akcja uliczna, internetowe głosowanie i hashtag #GoogleImpactChallenge spowodowały, że mieszkańcy oddali łącznie 400 tys. głosów w trzy i pół tygodnia – czytamy.

 

3. Misereor i Charity Donation Billboard
Niemiecka organizacja charytatywna chciała spróbować wykorzystać to, że niemalże każdy z nas nosi dziś przy sobie karty płatnicze.
Stworzyła na lotniskach interaktywne billboardy z ekranami i miejscami na kartę na środku.

Przechodzący ludzie mogli dzięki temu szybko ofiarować 2€ na cele charytatywne, w nagrodę oglądając ciekawie zrobioną animację. Po pewnym czasie donator otrzymywał oficjalne podziękowanie z banku i propozycję zdefiniowania comiesięcznych przelewów na konto organizacji charytatywnej.

 

4. Guinness: Guinness Class
Marka postanowiła zaskoczyć ludzi przebywających w barze. Przez kilka tygodni ambasadorzy Guinnessa – przebrani za pilotów samolotu – odwiedzali bary na terenie Wielkiej Brytanii. Mieli zachęcać klientów do kupienia piwa, w zamian za co proponowali udział w konkursie.

Do wygrania były różne gadżety, lecz główną nagrodą była wycieczka prywatnym odrzutowcem do Dublina z czworgiem znajomych – czytamy.
Guinness – pisze autor tekstu – wykorzystał aspiracje klientów. Kto nie chciałby polecieć na taką wycieczkę?

 

5. General Electric: Healthymagination
Celem kampanii amerykańskiego giganta było promowanie ochrony zdrowia zwłaszcza w krajach rozwijających się – czytamy. Stworzono kilka „planów filmowych”, które miały ilustrować różne warunki pracy lekarzy na całym świecie: od wiejskiej kliniki w Afryce po salę operacyjną. Chciano pokazać, jaką rolę grają rozwiązania marki oraz wywołać dyskusję na temat dostępu do ochrony zdrowia w mniej rozwiniętych częściach naszego świata. Przy okazji można było zobaczyć, jak firma B2B potrafi wywoływać dyskusję na trudne tematy.


screen: http://agencyea.com/portfolio/gehealthcare/

 

 

6. Facebook: Facebook IQ Live
Platforma społecznościowa postanowiła pokazać, jak wiele wszyscy mamy wspólnego. Potral Marka Zuckerberga stworzył na podstawie zgromadzonych przez siebie danych kilka przestrzeni, w których pokazywał pasje swoich użytkowników. Pokój dla dziecka pokazywał opiekuńczość internautów, kawiarnia – ich umiejętności w tworzeniu latte art.

 

7. Zappos: Google Cupcake Ambush
Twórca internetowej wyszukiwarki podczas promocji nowej aplikacji do obsługi zdjęć postawił w teksańskim Austin foodtrucka. Można było tam otrzymać babeczkę, a zapłacić nią… zdjęciem wykonanym tą aplikacją.
Ciekawie odpowiedział na to Zappos. Obok foodtrucka postawił… pudełko, w którym można było… wymienić otrzymaną babeczkę na coś do ubrania lub założenia: buty, plecak czy zegarek.

Według autora, przeprowadzenie eksperymentalnej kampanii w partnerstwie z drugą marką z kompletnie innej branży może znacząco pomóc w promowaniu obu. Ważne jest jednak to, by obie kampanie były wyraźnie połączone – czytamy.

(mp)

Źródło:

blog.hubspot.com, 7 of the Coolest Experimental Marketing Campaigns We've Ever Seen, Amanda Zantal-Wiener, 19.08.2016
komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin