.

 

79 proc. Polaków bardziej ufa władzom samorządowym niż centralnym

dodano: 
27.06.2018
komentarzy: 
0

Większość dorosłych Polaków – 79 proc. - bardziej ufa samorządowcom niż posłom i senatorom – 21 proc. – wynika z badania przeprowadzonego w czerwcu 2018 roku dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. Większym zaufaniem władze samorządowe obdarzają sympatycy Koalicji Obywatelskiej (Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej) – 84 proc., niż zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości – 59 proc.

Jak zauważają autorzy raportu, ciekawe jest to, że samorządom bardziej ufają osoby, które nie zamierzają głosować w najbliższych wyborach samorządowych – 84 proc. - niż ci, którzy chcą pójść do urn wyborczych – 76 proc.

Większość osób biorących w badaniu – 61 proc. - chciałaby mieć większy wpływ na to, co dzieje się w ich regionie, 10 proc. twierdzi, że ma wystarczający wpływ, a 29 proc. pytanych uznało, że nie odczuwa potrzeby wpływu na sprawy lokalne. Jak podają twórcy badania, niemal połowa osób – 47 proc., które wolałyby móc bardziej wpływać na swój region, nie planuje uczestnictwa w wyborach samorządowych. Ogólnie udział w wyborach do samorządów zadeklarowało 64 proc. ankietowanych.

Więcej informacji na temat badania można znaleźć na stronie.

Badanie zostało przeprowadzone dla srewisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna w dniach 15-18 czerwca 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1070). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

(pp)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin