.

 

Adidas reaguje na krytykę. Marka zakazała personalizowania koszulek piłkarskich numerem 44

dodano: 
02.04.2024
komentarzy: 
0

Adidas zabronił personalizowania koszulek reprezentacji Niemiec numerem 44. Chodzi o jego podobieństwo do nazistowskiego symbolu SS – podaje theguardian.com.

Jak wyjaśnia źródło, Schutzstaffel (SS) to paramilitarna organizacja Trzeciej Rzeszy Adolfa Hitlera, która miała za zadanie wyeliminowanie ludności żydowskiej z całej Europy. Symbol SS jest powiązany z najgorszymi zbrodniami popełnionymi przez nazistów, a członkowie organizacji byli odpowiedzialni m.in. za pilnowanie i prowadzenie obozów zagłady, takich jak Auschwitz. 

Obawy dotyczące wyglądu numeru 44 po raz pierwszy zostały zgłoszone przez historyka Michaela Königa, który określił projekt koszulki jako „bardzo wątpliwy” – czytamy. 

Źródło: twitter.com/08MiKowitsch15

Kontrowersje wywołała nie tylko wspomniana liczba, ale także różowy odcień niemieckich strojów wyjazdowych. Zwolennicy zaznaczają, że kolor ten ma odzwierciedlać różnorodność Niemiec. Krytycy uważają jednak, że jest on nietradycyjny i ma jedynie za zadanie przynieść jak największe korzyści finansowe Niemieckiemu Związkowi Piłki Nożnej (DFB) – dowiadujemy się. 

Oliver Brüggen, rzecznik Adidasa, przekazał, że podobieństwo stroju do nazistowskich symboli nie było zamierzone. „Jako firma jesteśmy zobowiązani do przeciwstawiania się ksenofobii, antysemityzmowi, przemocy i nienawiści w każdej formie. Zablokujemy personalizację koszulek” – dodał Brüggen, cytowany przez źródło. (ao)

Źródło:

theguardian.com, Adidas bans fans from adding ‘44’ to German team football shirt, Daniel Lavelle, 1.04.2024
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin