.

Amerykańskie firmy zawieszają współpracę handlową z Huawei

dodano: 
20.05.2019
komentarzy: 
0

Amerykańskie media podają, że Google zawiesił współpracę z Huawei w zakresie udostępnianej licencji na aplikacje mobilne, takie jak Gmail, Mapy czy Dysk. Sprzęty Huawei mogą wciąż działać na systemie Android, który jest udostępniany w ramach wolnej licencji, ale nie będą otrzymywały technicznego wsparcia w zakresie specjalistycznych usług Google’a. Jak czytamy w przesłanym redakcji PRoto.pl oświadczeniu, „Huawei zapewni aktualizacje zabezpieczeń i będzie świadczył usługi posprzedażowe dla wszystkich smartfonów i tabletów marek Huawei oraz Honor – tych, które już zostały sprzedane i tych, które są obecnie dostępne w sprzedaży na całym świecie”.

Ruch Google’a wynika z opublikowanych kilka dni wcześniej zaleceń Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, który umieścił Huawei na liście firm zobowiązanych do uzyskania specjalnej zgody rządu na handel technologiami z amerykańskim biznesem. Jak pisze theverge.com, pojawienie się Huawei na wspomnianej liście jest związane z doniesieniami, według których sprzęt tej firmy miałby być wykorzystywany do szpiegostwa na rzecz chińskiego rządu. Oprócz Huawei Departament Handlu umieścił na liście kilkadziesiąt innych spółek.

Czytaj więcej: Internauci krytykują Huawei i sugerują, że w smartfonach może być oprogramowanie szpiegujące

Zarówno sklep Google Play, jak i dotychczasowe zabezpieczenia aktualizowane przez Google’a będą wciąż funkcjonować na sprzętach Huawei – poinformowali twórcy Androida za pośrednictwem Twittera. Jak jednak zauważa theverge.com, nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądała sytuacja aktualizacji w przyszłości.


Źródło: twitter.com/Android

Współpracę handlową z Huawei, jak podaje bloomberg.com, zawiesiły także m.in. Intel, Qualcomm, firmy dostarczające podzespoły do sprzętów chińskiego giganta. Informację o wstrzymaniu stosunków podał jako pierwszy Reuters, a potwierdził ją portal theverge.com. (mp)

Źródło:

theverge.com, Google pulls Huawei’s Android license, forcing it to use open source version, T.C. Sottek, 19.05.2019/ bloomberg.com, Top U.S. Tech Companies Begin to Cut Off Vital Huawei Supplies, Ian King, Mark Bergen, Ben Brody, 20.05.2019
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin