.

 

Amsterdam chce promować zdrowe odżywianie

dodano: 
12.02.2024
komentarzy: 
0

Amsterdam poparł Traktat Roślinny polegający na promocji nawyków zdrowego odżywiania, które mają mniejszy wpływ na środowisko. Stał się pierwszą stolicą w Unii Europejskiej, która tego dokonała  – czytamy w komunikacie prasowym Plant Based Treaty. 

Stolica Holandii dołączyła do 25 miast, które poparły międzynarodowy traktat. Należą do nich m.in. Los Angeles, Edynburg i Exmouth.

Samorząd Amsterdamu zamierza uświadamiać mieszkańców, w jaki sposób odżywianie wpływa na stan zdrowia, dobrostan zwierząt oraz klimat. Ponadto dostępność białek roślinnych ma zostać zwiększona z 40 do 60 proc. do 2030 roku. 

Władze miasta zaakceptowały również wniosek „Partii na Rzecz Zwierząt”, który zakłada wegańskie piątki w instytucjach publicznych, takich jak szpitale, domy kultury i instytucje opiekuńcze, oraz oferowanie głównie białek roślinnych przez firmy cateringowe i restauracje od 2024 roku. Mają być również organizowane konferencje poświęcone roślinom z udziałem szkół, uniwersytetów i innych instytucji publicznych w Amsterdamie.

„Najnowsza ocena IPCC przewiduje możliwość podniesienia się poziomu morza o 1,5-2 m do 2100 roku, co spowodowałoby zatopienie połowy Holandii. Najprostszym sposobem zapobiegania dalszemu wzrostowi temperatury jest szybkie ograniczenie emisji metanu, a około 70 proc. metanu produkowanego w Holandii pochodzi z hodowli zwierząt” – powiedziała Lea Goodett, koordynatorka Plant Based Treaty Netherlands. (af)

Źródło:

plantbasedtreaty.org, Amsterdam stał się pierwszą stolicą UE, która poparła apel o Traktat Roślinny w odpowiedzi na kryzys klimatyczny, 01.02.2024
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin