niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościZe świataApple pozwany o zaniżanie wynagrodzeń kobiet

Apple pozwany o zaniżanie wynagrodzeń kobiet

Dwie rekruterki Apple oskarżają firmę o dyskryminujące praktyki płacowe. Pozew, który został złożony w Kalifornii, porusza temat oferowania niższych wynagrodzeń i niewielkich szans na wyższe pensje dla tysięcy obecnych i byłych pracownic – podaje mashable.com. 

Pozew przedstawia system polityki zatrudniania sprzed 2017 roku, który miał dostosowywać wynagrodzenia podstawowe do stawek z poprzednich stanowisk pracy, a nie do wewnętrznych minimów. W ten sposób naruszał on więc stanowe prawo pracy – czytamy. 

Jak informuje źródło, pozew obejmuje prawie 12 tys. pracownic z różnych działów Apple i jest oparty na kalifornijskich przepisach, które dotyczą równości wynagrodzeń, zatrudnienia i nieuczciwych praktyk biznesowych. 

„Oczekiwania płacowe są silnie skorelowane z wcześniejszym wynagrodzeniem; badania pokazują, że osoby pytane o oczekiwania płacowe zazwyczaj podają kwotę nieco wyższą niż wynagrodzenie w ich obecnej lub ostatniej pracy. Polityka lub praktyka Apple polegająca na zbieraniu informacji o oczekiwaniach płacowych i wykorzystywaniu tych informacji do ustalania wynagrodzenia początkowego spowodowała utrwalenie wcześniejszych różnic w wynagrodzeniach i płacenie kobietom mniej niż mężczyznom wykonującym zasadniczo podobną pracę” – napisano w pozwie, cytowanym przez źródło.

Apple zostało oskarżone także o dyskryminujące ocenianie wyróżniające pracowników o nieokreślonym „talencie” i wykorzystywanie stronniczych kryteriów wydajności, co kończy się „karaniem” kobiet pracujących w firmie – przekazuje Wall Street Jorunal, na który powołuje się źródło. 

„System oceny wydajności Apple jest stronniczy wobec kobiet, ponieważ w kategoriach punktowanych, takich jak praca zespołowa i przywództwo, mężczyźni są nagradzani, a kobiety są karane za te same zachowania. Ponieważ wyniki oceny wydajności mają związek z premiami, ograniczonymi jednostkami akcji (RSU) i podwyżkami wynagrodzeń w Apple, stronniczy system oceny wydajności Apple ma dyskryminujący wpływ na kobiety” – podkreślili powodowie, cytowani przez źródło. 

Jak donosi Wall Street Journal, rzecznik Apple przekazał, że firma „osiągnęła i utrzymała równość wynagrodzeń ze względu na płeć od 2017 roku”, a obecnie korzysta z usług niezależnego eksperta zewnętrznego do oceny i dostosowywania wynagrodzeń – pisze mashable.com. (ao)

Źródło: mashable.com, Lawsuit claims Apple is systemically underpaying female employees, Chase DiBenedetto, 14.07.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj