Bielsko-Biała szykuje malucha dla Toma Hanksa

dodano: 
03.02.2017
komentarzy: 
0

Maluch albo mały fiat to oficjalnie Fiat 126p. To samochód, który ma szczególne miejsce w polskich sercach. Zdobył także sympatię Toma Hanksa. Bielsko-Biała, czyli miasto, w którym powstawały auta tej marki, przygotowuje więc dla aktora prezent. Temat trafił do światowych mediów - sprawę, która ma swój początek w social mediach, opisuje nytimes.com.

„Maluch to był początek rewolucji motoryzacyjnej w Polsce” – podkreślił Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej. Zanim się pojawił, niewielu przeciętnych Polaków posiadało samochód – był to produkt drogi i trudny do zdobycia – czytamy. Wszystko zmieniło się w 1973 roku, kiedy polski producent FSM rozpoczął masowe wytwarzanie swojej wersji Fiata 126 na licencji włoskiego producenta. Auta były rozchwytywane przez Polaków. „To samochód, który ma duszę” – mówi z kolei Monika Jaskólska, która prowadzi w Bielsku-Białej sklep odzieżowy.

FSM wyprodukował łącznie 3,3 mln tych samochodów, zanim zostały wycofane w 2000 roku. Auto stało się kultowe i ma swoich fanów nie tylko w Polsce, lecz także choćby w Australii. Mimo to, urzędnicy z Bielska-Białej byli zaskoczeni, gdy zauważyli w mediach społecznościowych zdjęcia maluchów, przy których pozuje Tom Hanks. W mieście pojawił się pomysł, by sprezentować aktorowi taki samochód. Poszukiwaniem modelu w dobrym stanie zajęła się Monika Jaskólska. Znalazła auto z 1974 roku. Jest remontowane i będzie gotowe za około cztery miesiące, wtedy zostanie wysłane do Toma Hanksa wraz z zaproszeniem do odwiedzenia Bielska-Białej – czytamy. (mb)

Źródło:

nytimes.com, Polish City to Give Tom Hanks the Car That Put It on the Auto Map, 25.01.2017
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin