.

Bomba atomowa XXI wieku – dezinformacja

dodano: 
17.01.2023
komentarzy: 
0

Wybitni eksperci, praktycy, badacze, ludzie mediów, specjaliści z obszaru przeciwdziałania manipulacji spotkają się w Rzeszowie, aby zdiagnozować i wypracować narzędzia obrony przed dezinformacją, fake newsami i manipulacją w sferze komunikacji społecznej.

Czy do Brexitu doszło w wyniku manipulacji obcych wywiadów? Czy Donald Trump wygrał wybory dzięki mikrotargetowaniu w wykonaniu Cambidge Analytica? Jakie niejawne działania są prowadzone w social mediach, gdy w grę wchodzi marketing polityczny na polskim gruncie? Czym to grozi zwykłemu człowiekowi?

O tym i wielu innych zagrożeniach współczesności będzie można dowiedzieć się podczas Konferencji Media Info w Rzeszowie już 19 stycznia 2023 roku. Badacze, praktycy i specjaliści, a także samorządowcy z całej Polski spotkają się, aby rozmawiać, ale też wypracowywać narzędzia obronne przed niebezpiecznymi działaniami w mediach, sieci, komunikacji.

„Nie każdy z nas ma świadomość, na jaką skalę stosowana jest dezinformacja, manipulacja i fake news w sieci. I nie chodzi o zwykłe nieprawdziwe czy głupie wpisy na Facebooku, ale o zaplanowane i realizowane na wielką skalę i za ogromne pieniądze strategie komunikacyjne oparte o fałszywe informacje i dane. Chodzi o wpływy, władzę, pieniądze, rozgrywki służb wywiadowczych itp.” – mówi dr Zbigniew Chmielewski z Instytutu Badań Społecznych i Mediów, organizator konferencji. „Zagrożenie to dotyka wbrew pozorom każdego z nas. Czy możemy się przed tym ustrzec? Jak to zrobić? Czy można karać za kłamstwo w internecie? Jak się ma do tego wolność słowa, wolność mediów? To są wyzwania, przed którymi stoi współczesne społeczeństwo” – dodaje Marek Poręba, przewodniczący Instytutu Badań Społecznych, zapowiadając utworzenie w Rzeszowie pierwszego w Polsce Hubu fact-checkingowego.

Mimo że kłamstwo, plotka, manipulowanie innymi są stare jak ludzkość, to jednak we współczesnym społeczeństwie nabrały znaczenia i siły oddziaływania, z jaką dotąd nie mieliśmy do czynienia. Globalne komunikowanie, internet i media społecznościowe spowodowały, że skutki tych narzędzi wpływania na innych stały się groźne na niespotykaną dotąd skalę. Posądzanie kogoś o rzeczy, których się nie dopuścił, dawniej co najwyżej psuło reputację wśród znajomych. Obecnie w ciągu sekund może dotrzeć do niemal całego świata. Pomyślmy, co to oznacza np. podczas kampanii wyborczej. Jeśli do tego dodamy dostęp do niewiarygodnie szczegółowych danych o wszystkich, którzy korzystają z internetu – recepta na manipulację świadomością ludzką w skali świata gotowa.

Czy zjawiska te dotyczą tylko wielkiego świata i dużej polityki? Czy dezinformacja wykorzystywana w takich globalnych procesach jak Brexit czy wybory w USA nie zawita wkrótce pod polskie strzechy? A może już tam jest… tylko jeszcze o tym nie wiemy?

O tym i innych wyzwaniach, o manipulacji i obronie przed nią będą dyskutować uczestnicy Konferencji Media Info 2023 na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rejestracja na stronie.

PRoto.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin