Meta ma sprzedać Giphy

dodano: 
01.12.2021
komentarzy: 
0

Engadget.com przekazuje, że brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynku (CMA) nakazał Mecie sprzedaż Giphy – internetowej bazy i wyszukiwarki plików wizualnych. Uzasadnieniem decyzji jest przekonanie, że umowa „może zaszkodzić użytkownikom mediów społecznościowych i brytyjskim reklamodawcom”. Zdaniem regulatora, przejęcie przez firmę Zuckerberga tej bazy mogłoby zwiększyć i tak już bardzo silną pozycję przedsiębiorstwa i w konsekwencji uniemożliwić innym platformom korzystanie z gifów oferowanych przez Giphy – czytamy.

Z opinii CMA wynika, że Meta zajmuje 73 proc. rynku, dlatego decyzja o przejęciu mogłaby osłabić konkurencję, wśród której znajdują platformy takie jak TikTok, Twitter czy Snapchat, które też wykorzystują Giphy – informuje źródło. Dodatkowo brytyjski urząd jest zaniepokojony, ponieważ Meta kontroluje już prawie połowę wartego 7 mld funtów rynku reklamy displayowej w Wielkiej Brytanii.

Źródło przypomina, że Meta kupiło Giphy w maju 2020 roku za prawdopodobnie 400 mln dol. Już miesiąc później transakcją zajęło się CMA i wszczęto dochodzenie w tej sprawie. W październiku 2021 roku brytyjski urząd nałożył na firmę grzywnę w wysokości 70 mln dol. za niedostarczenie wymaganych dokumentów.

Źródło zaznacza, że Meta „nie zgadza się z tą decyzją i rozważa wszystkie możliwe opcje, w tym odwołanie”. Zdaniem firmy platforma Giphy zyskuje na przejęciu, ponieważ może lepiej działać dzięki rozbudowanej strukturze i zasobom Mety. (as)

Źródło:

Engadget.com, UK competition regulator orders Meta to sell Giphy, S. Dent, 30.11.2021
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin