niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościByła współpracownica pozywa Facebooka za brak opieki psychologicznej nad moderatorami

Była współpracownica pozywa Facebooka za brak opieki psychologicznej nad moderatorami

Była współpracownica Facebooka Selena Scoli złożyła pozew przeciwko firmie. Uważa, że moderatorzy treści w serwisie „cierpią w wyniku traumy i zespołu stresu pourazowego” – podaje businessinsider.com.pl za Reutersem. Winą za ten stan rzeczy obarcza technologicznego giganta, który jej zdaniem nie zapewnia wystarczającej opieki psychologicznej osobom długotrwale obcującym z brutalnymi treściami w portalu.

Scoli pracowała dla Facebooka przez dziewięć miesięcy w jego siedzibach w Menlo Park i Mountain View jako współpracowniczka zewnętrzna. Kobieta uważa, że moderatorzy kontraktowi są „bombardowani tysiącami materiałów wideo, obrazów i transmitowanych na żywo nagrań przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci i zwierząt, gwałty, tortury, dekapitacje, a także samobójstwa i morderstwa” – czytamy.

Portal przywołuje też komentarz adwokata Scoli, Koreya Nelsona, którego kancelaria zamierza wnieść o powództwo grupowe: „Facebook ignoruje swój obowiązek zapewnienia bezpiecznego miejsca pracy, a zamiast tego stawia na dużą rotację współpracowników, którzy doznają nieodwracalnych szkód powodowanych traumą wynikającą z tego, co zobaczyli podczas pracy”.

Do kwestii opieki psychologicznej nad moderatorami odniosła się także Bertie Thomson, dyrektor komunikacji korporacyjnej w portalu Marka Zuckerberga. „Wsparcie naszych moderatorów traktujemy niezwykle poważnie. Zapewniamy, że każda osoba pracująca przy moderacji treści na Facebooku ma do dyspozycji pomoc psychologiczną” – businessinsider.com.pl cytuje wypowiedź Thomson.

Obecnie nad moderacją treści dla portalu pracuje ponad 7,5 tys. osób. Jak przypomniała agencja Reuters, na którą powołuje się źródło, koncern Zuckerberga już w przeszłości deklarował, że osoby pracujące jako moderatorzy treści mogą korzystać z pełnej opieki zdrowotnej, w tym także psychologicznej.

Źródło dodaje, że niedawno Facebook obiecał, że do walki ze szkodliwymi treściami użyje sztucznej inteligencji i zatrudni większą liczbę moderatorów. (bm)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj