CIPR: i nie będziesz Wikipedii edytował

dodano: 
28.11.2012
komentarzy: 
0

Po śledztwie brytyjskiego The Guardian, które wykazało, że pracownik firmy Wonga użył anonimowego konta na Twitterze, by publicznie zaatakować parlamentarzystkę Stellę Creasy walczącą z kampaniami promującymi krótkoterminowe pożyczki, działania podjął też CIPR. I skrytykował firmę za edytowanie negatywnych wpisów na swój temat w Wikipedii.

Stella Creasy żąda przeprosin, bo epitety, które pojawiły się w sieci pod jej adresem, są dla niej oburzające. Chodzi o „wariatkę”, „psychicznie chorą” i „wyrachowaną egocentryczkę” – informuje The Guardian. Po publikacji okazało się, że firma reklamująca się sloganem „Straight talking money” nie dość, że ma problemy z komunikacją w social mediach, to jeszcze usuwa krytyczne wobec siebie wpisy ze stron Wikipedii. Dzięki temu nie znajdziemy już tam informacji na temat kontrowersji wokół sponsorowania przez Wongę klubu Newcastle United Football Club. Mało tego, z serwisu zniknęła cała kategoria „lichwa”, widniejąca pod sekcją „zobacz też”. To nie pierwszy przypadek, gdy PR-owcy edytują hasła w Wikipedii. W listopadzie pisaliśmy o agencji RLM Finsbury, która przeprosiła za edytowanie wpisu dotyczącego oligarchy Aliszera Usmanowa.

 

Tą sprawą zajął się także CIPR Social Media Panel, uznając działania Wongi za „sprzeczne z zasadami otwartości i transparentności”, wyszczególnionymi w opublikowanym przez CIPR przewodniku po dobrych praktykach dla PR-owców używających Wikipedii. Poradnik, przygotowany wspólnie z elektroniczną encyklopedią w czerwcu 2012 roku, wyraźnie rekomenduje, by zamiast usuwać niewygodne dla siebie treści, sugerować poprawki w sposób formalny, przy użyciu dostępnych formularzy na stronie Wikipedii.

Poradnik dostępny jest tutaj. (es)

Źródło:

guardian.co.uk, MP demands apology after abusive tweets are traced to Wonga employee, Mike Deri Smith, Mark King, 20.11.2012/ newsroom.cipr.co.uk, CIPR Social Media Panel criticises Wonga for directly editing Wikipedia entry, 21.11.2012/ cipr.co.uk, Wikipedia Best Practice Guidance for Public Relations Professionals
komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin