.

Co czwarta osoba w Europie pada ofiarą przestępstwa. Rusza kampania „Będę mieć oczy szeroko otwarte”

dodano: 
24.01.2023
komentarzy: 
0

Komisja Europejska w styczniu 2023 roku ruszyła z kampanią „Będę mieć oczy szeroko otwarte”, której celem jest konfrontacja z sytuacją przemocy w Polsce. Twórcy kampanii komunikują, że co czwarta osoba w Europie pada ofiarą przestępstwa.

Akcja skierowana jest do wszystkich osób z otoczenia ofiar przemocy. Twórcy kampanii apelują, aby nie odwracać od nich wzroku, a także aby udzielać im pomocy i wsparcia. Dodatkowo, przedstawiono także listę organizacji pomocowych, do których ofiary mogą zwrócić się o wsparcie.

Kampania jest częścią unijnej strategii na rzecz praw ofiar przestępstw, której celem jest zadbanie o to, aby wszystkie ofiary wszelkich przestępstw mogły w pełni korzystać ze swoich praw.

21 stycznia 2023 roku w wydarzeniu „#EyesOpen”, które zainaugurowało kampanię, wzięły udział m.in. Katarzyna Janicka-Pawłowska – koordynatorka Komisji Europejskiej ds. praw ofiar przestępstw – i Maria Rotkiel – psycholożka, terapeutka oraz trenerka rozwoju osobistego. Uczestnicy spotkania zostali poproszeni o to, aby usiąść przy stole i spojrzeć w oczy drugiej osobie bez mrugania, a ich twarze zostały wyświetlone na ekranie.

W ramach akcji powstały także spoty promocyjne. Dodatkowo przy ulicy Tamka w Warszawie zaprezentowano mural.

Przed rozpoczęciem kampanii Komisja Europejska przeprowadziła badania w grupie ponad czterech tysięcy osób od 18 do 30 lat. Wynika z nich, że 41 proc. ankietowanych w Polsce nie wie, że ofiarom przestępstw w Unii Europejskiej przysługują konkretne prawa.

Twórcy kampanii komunikują, że kluczowe jest zatem to, aby ofiary, ich przyjaciele i rodzina znali przysługujące im prawa i potrafili z nich korzystać.

„Musimy dostrzec ofiary przemocy wśród nas i zapewnić im wsparcie, którego potrzebują, aby odzyskały zdrowie i spokojne życie” – powiedział Didier Reynders, komisarz ds. sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Z badania wynika także, że 79 proc. ankietowanych w Polsce poleciłoby ofiarom szukanie pomocy z wykorzystaniem profesjonalnych usług wsparcia.

Informacje o przestępstwach, prawach ofiar i organizacjach pomocowych w Polsce dostępne są na stronie, która powstała na potrzeby kampanii. (bs)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin