.

 

Coca-Cola i Pepsi. Jak promują się giganci na rynku napojów

dodano: 
11.12.2015
komentarzy: 
0

Coca-Cola często promuje się poprzez duże kampanie, takie jak „Share a Coke”, koncentruje się na personalizacji i reklamach epoki cyfrowej. Firma korzysta z usług różnych agencji: w 2008 r. zatrudniła Dewey Square Group do „komunikowania spraw związanych ze zmianami klimatycznymi, handlem i sprawami firmy”, korzystała również z usług Weber Shandwick w zakresie PR – czytamy w artykule portalu everything-pr.com.

Pepsi współpracuje w zakresie PR przede wszystkim z holdingiem Omnicon, ale zleca różne outsourcingowe zadania wielu innym agencjom. Firma koncentruje się na swoim obrazie popularnego i historycznego produktu. To prowadzi do kampanii takich jak „Joy of Pepsi”, która przedstawia stare idee w nowym kontekście, a tym samym wprowadza nowych konsumentów do historii Pepsi w popkulturze.

Kampania „Share a Coke” została zainicjowana przez Laurę Thompson, dyrektora brandu i komunikacji biznesowej dla Coca-Cola Company. Strategia zakładała zaangażowanie fanów marki w bardzo osobisty sposób – np. przez możliwość zamówienia osobistej butelki napoju z spersonalizowanym napisem lub imieniem na opakowaniu.

W kwietniu 2015 r. Coca-Cola ogłosiła, że oprócz dwóch podstawowych firm, które wspierają ją PR-owo (Dewey Square Group i Weber Shandwick), będzie korzystać z usług wielu agencji reklamowych na rynku międzynarodowym, poczynając od Ogilvy z Nowego Yorku, madryckiej SRA Rushmore po Santo w Buenos Aires. Kilka miesięcy później Coca-Cola zdecydowała, że za wszystkie jej działania w zakresie planowania mediów, zakupu reklam itd. będzie odpowiadała agencja UM.

Pepsi powołała zespół agencji reklamowych i PR-owych pod nazwą „Team Pepsi”, którego czołowym graczem jest Omnicom. W tej grupie znalazły się także: TBWA, która kieruje zakupem reklam w Ameryce Północnej, agencja kreatywna BBDO, która działa na rynkach międzynarodowych oraz 180 LA. Firma skończyła również poszukiwania mniejszych, rozproszonych agencji po to, by mieć lepszą kontrolę nad wizerunkiem marki i prowadzić różne działania promocyjne i reklamowe w ramach wspólnego planu.

Pepsi wraca do klasyki i zbija kapitał na nostalgii, odświeżając kampanię „Joy of Pepsi”, która pierwotnie ujrzała światło dzienne w 1999 r.

„Nowa edycja nawiązuje do bogatej historii Pepsi w popkulturze, co pozwala marce na nieustanne pozycjonowanie się jako lidera, bez pozostawiania miejsca dla innych, a także jako brandu, który współpracuje z najlepszymi talentami z dziedziny sportu i rozrywki” – czytamy. (jj)

 

 

Źródło:

www.everything-pr.com, The Difference in PR Strategies: Coke vs. Pepsi, Richard D. Pace, 10.12.2015 r.
komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin