.

 

Coraz więcej firm zatrudnia na stanowiska związane z AI

dodano: 
30.11.2023
komentarzy: 
0

Raport LinkedIna „The Future of Work. AI at Work” z listopada 2023 roku pokazuje, że coraz więcej użytkowników portalu interesuje się tematem sztucznej inteligencji. Według danych zebranych od grudnia 2022 roku do września 2023 roku liczba rozmów dotyczących AI wzrosła o 70 proc. Skok ten można porównać do częstszych dyskusji o kryptowalutach (w listopadzie 2021 roku odnotowano przyrost o 19 proc.) lub wzmożonego zainteresowania tematem rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej (częstotliwość takich rozmów powiększyła się o 5 proc.) – czytamy. 

Źródło informuje, że potencjalni pracownicy coraz częściej poszukują ofert pracy, które dotyczą sztucznej inteligencji. Największy wzrost – o 12 proc. – odnotowano wśród kandydatów z Australii, Brazylii, Francji, Niemiec, Indii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. ​

Źródło: economicgraph.linkedin.com

Badanie LinkedIna wykazało, że na 17 na 1000 użytkowników portalu pracuje w branży związanej ze sztuczną inteligencją. Od listopada 2022 roku liczba anglojęzycznych ofert zawierających wzmianki o narzędziu ChatGPT wzrosła 21-krotnie. Co więcej, na całym świecie liczba firm, w których funkcjonuje stanowisko Head of AI, wzrosła trzykrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat. Od samego grudnia 2022 roku zwiększyła się o 13 proc. 

Coraz więcej firm zatrudnia na stanowiska techniczne takie jak inżynier oprogramowania, analityk danych czy inżynier uczenia maszynowego. Największe zapotrzebowanie na pracowników zajmujących się sztuczną inteligencją występuje w sektorze finansów, usług profesjonalnych i produkcji – podaje źródło. 

>>> Szukasz pracownika? Dodaj bezpłatne ogłoszenie na PRoto.pl!

Źródło: economicgraph.linkedin.com

LinkedIn Economic Graph Reaserch Institute wskazuje, że ponad połowa użytkowników LinkedIna jest zatrudniona na stanowiskach, które z czasem może zastąpić sztuczna inteligencja. AI zacznie bowiem coraz intensywniej ingerować w zakres obowiązków wykonywanych przez pracowników. Badacze prognozują, że zestawy umiejętności, których będzie wymagać się od zatrudnionych, zmienią się nawet o 65 proc. do 2030 roku. 

>>> Szukasz pracy? Zobacz najnowsze ogłoszenia na PRoto.pl!

Źródło podaje, że to kobiety są najbardziej narażone na zmianę specyfiki swojej pracy. Według badaczy sztuczna inteligencja zacznie coraz intensywniej ingerować w zawody, które wykonują – takie jak Medical Administrative Assistant, Office Manager czy Legal Assistant – czytamy dalej. 

Źródło: economicgraph.linkedin.com

Badacze podkreślają jednak, że – wraz ze wzrostem popytu na umiejętności związane ze sztuczną inteligencją – kompetencje miękkie takie jak komunikacja i elastyczność staną się jeszcze cenniejsze. AI może bowiem „konkurować” z kompetencjami twardymi ludzi, jednak nie jest w stanie rozwijać umiejętności takich jak empatia czy świadomość organizacyjna – czytamy. 

Szczegółowe informacje na temat metodologii i wyników, a także dodatkowe komentarze i omówienia, dostępne są w ogólnodostępnym raporcie. (an)

O badaniu:

Analizie zostali poddani pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin, którzy uzupełnili swój profil LinkedIn, wyróżnili w nim swoje umiejętności i awansowali wewnątrz firm w okresie od 1 lipca 2019 roku do 30 czerwca 2023 roku.

Ankieta była przeprowadzana co kwartał, na grupie około 5 tys. członków LinkedIna zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych.

Źródło:

economicgraph.linkedin.com, Future of Work Report. AI at Work, 11.2023
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin