sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościCzego oczekują sponsorzy od klubów sportowych

Czego oczekują sponsorzy od klubów sportowych

Jakie są oczekiwania promocyjne sponsorów wobec wspieranych klubów sportowych?  – to temat artykułu w najnowszym numerze magazynu Marketing i Rynek.

Autorzy tekstu w celu odpowiedzi na powyższe pytanie rozdali dwudziestu pięciu sponsorom w trzech klubach sportowych ankiety. Odpowiedzi otrzymali od 12 . Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzili, że głównymi celami sponsorów, które zamierzają oni osiągnąć poprzez zaangażowanie w sponsoring klubu sportowego, są: poszerzenie rozpoznawalności firmy, czyli nadanie jej rozgło­su, przekazanie na rynek informacji o takich ele­mentach funkcjonowania, jak: branża, rodzaj działalności, asortyment wytwarzanych towarów czy świadczonych usług. Inną najczęściej oczeki­waną korzyścią jest chęć budowania prestiżu fir­my i produktów. Ważnymi celami według bada­nych są także możliwości kreowania wizerunku firmy oraz zapoznanie konsumentów z marką.

Aż pięciu spośród dwunastu ankietowanych sponsorów oczekuje osiągnięcia jednocześnie trzech korzyści, jeden zaś czterech. Po trzy podmioty uwa­żają, że należy skupić wysiłki tylko na jednej lub dwóch korzyściach. Największa liczba sponsorów życzyłaby sobie – czytamy w artykule – aby wyznaczane przez siebie cele osiągać za po­średnictwem działań realizowanych przez objęty patronatem klub głównie na rynku lokalnym (sześć podmiotów) i regionalnym (osiem podmio­tów), w znacznie mniejszym stopniu na rynku międzyregionalnym (międzywojewódzkim) (jeden podmiot) i krajowym (trzy podmioty). Ani jeden sponsor nie wyraził zainteresowania rynkiem międzynarodowym.

Uzyskanie korzyści przez sponsorów, niezależ­nie od wielkości i liczby rynków docelowych, wyma­ga jednak podjęcia określonych działań promocyjnych. Ankieta wykazała, że kluby po­winny zapewnić sponsorującym możliwość reklamy podczas zawodów, jak również w trakcie kampanii promujących te wydarzenia. „Pokazuje to dużą wiedzę menedżerów na temat wartości ekspo­zycji, jaką może zapewnić ich firmom klub i jego za wodnicy, oraz tego, że wykorzystanie sukcesów i wizerunków sportowców pociąga za sobą dodatko­we koszty, których podmioty angażujące się w sponsoring — jak wynika z niniejszych badań -w większości nie chcą ponosić bądź są one dla nich za  wysokie” – komentują autorzy tekstu. Zdaniem ankietowanych sponsorów działal­ność promocyjna prowadzona przez klub powinna pozwalać na eksponowanie elementów identyfikujących podmiot i jego produkty w postaci: sym­boli, nazwy, adresu strony internetowej. W mniej­szym stopniu sponsorzy oczekują prezentacji fla­gowego produktu czy też adresu siedziby firmy. „Na uwagę zasługuje fakt, że badane podmioty nie dostrzegają potrzeby rozpowszech­niania w tej formie sloganów, które stanowią istotny element reklam i są nośnikiem wielu in­formacji i skojarzeń” – puentują Mirosfaw Zalech, Grzegorz Godlewski i Beata Rafalska. (es)

Chcesz:
  1. Wiedzieć czym jest sponsoring, jakie wypływają z niego korzyści i dla jakich podmiotów jest wskazany jako kanał komunikacji?
  2. Umieć zdefiniować kluczowe cechy partnera dla biznesowo efektywnego projektu sponsorskiego?
  3. Umieć przygotować ofertę sponsorską?
  4. Poznać podstawowe zagrożenia i pułapki sponsoringu?
  5. Rozumieć czym jest aktywacja sponsoringu i jakie ma znaczenie?
  6. Wiedzieć jak mierzyć efektywność projektów sponsorskich?

Akademia PRoto zaprasza na kurs internetowy Sponsoring sportowy!
Prowadzi Stanisław Pogorzelski.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj