.

 

Członkowie sztabu Dudy zaprzeczają związkom z Cambridge Analytica

dodano: 
27.03.2018
komentarzy: 
0

„Wszelkiego rodzaju insynuacje, jakoby miały być wykorzystywane nielegalne narzędzia, są nieprawdziwe” – skomentował w Polsat News aferę Cambridge Analytica Paweł Szefernaker, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, który był odpowiedzialny za kampanię prezydenta Andrzeja Dudy. Odniósł się do doniesień The Guardiana, według którego wspomniana firma – przez którą kłopoty ma dziś Facebook – była wykorzystywana do celów politycznych w Polsce. Wypowiedź Szafernakera opisuje onet.pl.

Szafernaker przyznał, że podczas kampanii korzystano z pracy firm zewnętrznych w ich zwyczajowym zakresie obowiązków i zaprzeczył związkom z Cambridge Analytica – czytamy. Dopytywany o to, skąd więc w zagranicznej prasie wziął się polski wątek, wiceszef MSWiA poruszył kwestię tworzenia przepisów dla social mediów w naszym kraju. „Potrzebne są (…) regulacje prawne dotyczące korzystania z mediów społecznościowych i dające pewne uprawnienia obywatelom (…) Bardzo dużo osób z nich (z mediów społecznościowych – przyp. red.) korzysta i te osoby dzisiaj nie mają na gruncie polskiego prawa należytych szczególnych praw do ochrony swojego wizerunku, swoich danych osobowych” – przywołuje słowa Szefernakera onet.pl. Wiceminister zaznaczył, że nie jest to problem specyficznie polski.

Wykorzystywaniu usług Cambridge Analytica przez sztab Andrzeja Dudy zaprzeczył również Krzysztof Łapiński – obecnie rzecznik prezydenta, a wcześniej człowiek odpowiedzialny za jego kampanię. W rozmowie z telewizją wp.pl deklarował, że Facebooka wykorzystywano m.in. do kupowania reklam, ale większość środków finansowych przeznaczano jednak na tradycyjne środki: spoty czy spotkania z wyborcami.

Głos w sprawie zabrał również sam prezydent – pisze też wp.pl. Podczas konferencji prasowej w Kowalewie Pomorskim stwierdził, że doniesienie o współpracy jego sztabu z Cambridge Analytica to „fake news”. „Nic mi na ten temat absolutnie nie wiadomo, żebyśmy my w tym zakresie jakąś szczególną współpracę podjęli z jakąś zagraniczną firmą. Pierwsze słyszę” – przyznał Andrzej Duda. (mp)

Zdjęcie główne: Paweł Szefernaker (facebook.com/PawełSzefernaker) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Źródło:

onet.pl, Paweł Szefernaker: potrzebne są regulacje dotyczące korzystania z mediów społecznościowych, 21.03.2018/ wp.pl, Polski wątek w aferze Cambridge Analytica? To na razie bardzo naciągana historia, Oskar Górzyński, 20.03.2018
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin