.

Czy Polacy są szczęśliwi w pracy? Wyniki raportu

dodano: 
30.10.2017
komentarzy: 
0

„Praca jest ważną częścią naszego życia, spędzamy w niej przeciętnie 40 godzin tygodniowo, doskonalimy swoje umiejętności, by awansować i piąć się po szczeblach kariery, a korzyści finansowe, które dzięki niej uzyskujemy, określają nasz poziom dobrobytu” – czytamy w raporcie podsumowującym wyniki badania „Szczęście w pracy Polaków”, przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Jobhouse wspólnie z agencją Great Digital. Jak zatem ma się nasza satysfakcja zawodowa?

Jak się okazuje, Polacy są w swojej pracy umiarkowanie szczęśliwi – średnia ocena to 6,3 w skali od 1 do 10. Jak piszą autorzy raportu, najważniejsze czynniki, które mają wpływ na zadowolenie z zatrudnienia, to: dobre wynagrodzenie, współpracownicy, na których można liczyć, możliwości rozwoju, zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym oraz czas dojazdu do pracy.

Wynagrodzenie
88 proc. Polaków uważa, że dobre zarobki pomagają w byciu szczęśliwym – czytamy w opracowaniu. „Wysokość wynagrodzenia od lat utrzymuje się jako główny czynnik wpływający na satysfakcję z wykonywanej pracy” – komentuje wyniki Marcin Potkański, ekspert ds. employer brandingu. Jednak pieniądze powiązane są też z innymi aspektami – jak tłumaczy dalej Potkański: „warto zauważyć, iż możliwości rozwoju oraz realizacji pasji w pracy odgrywają coraz większą rolę. Podnoszenie swoich kompetencji pośrednio wpływa na lepsze wynagrodzenie, czego pracownicy są świadomi. Firmy, które umożliwiają pracownikom rozwój, zdobywają przewagę konkurencyjną”.

Czytaj też: Polacy coraz mniej zaangażowani w pracę

Lokalizacja
Jak dowiadujemy się z badania, ważne jest także miejsce pracy. 47 proc. respondentów twierdzi, że to, gdzie wypełniają swoje obowiązki służbowe, ma równie duże znaczenie jak praca, którą wykonują. Dla pracowników istotne jest, w jakim mieście i w jakiej dzielnicy pracują. Co więcej, jedynie 11 proc. ankietowanych przyznaje, że najpierw wybiera miejsce zamieszkania, a dopiero potem szuka pracy, którą chce wykonywać.

42 proc. pracowników za najważniejszą uważa samą pracę, a miejsce, gdzie ją wykonują, nie ma dla nich tak dużego znaczenia – czytamy dalej. 63 proc. badanych rozważyłoby natomiast zmianę miejsca zamieszkania w poszukiwaniu lepszego zatrudnienia.

Podsumowanie
Z raportu wynika, że swoją pracę zdecydowanie poleciłoby znajomym jedynie 29 proc. ankietowanych. Jednocześnie, jak zauważają autorzy badania, zdecydowanie bardziej zadowoleni są ci, którzy w tej chwili nie planują jej zmienić.

„Zależało nam, by zachęcić uczestników badania oraz osoby, które zapoznają się z wynikami do zastanowienia się, czy praca, którą aktualnie wykonują daje im satysfakcję i czy świadomie budują swoją karierę zawodową. Na podstawie wyników, chcieliśmy także przekazać pracodawcom wskazówki, jak tworzyć zadowolony, a dzięki temu efektywny zespół” – mówi Natalia Bogdan, prezes Jobhouse.

O badaniu: Badanie zostało zrealizowane na próbie N=901 osób posiadających wykształcenie średnie i wyższe, które obecnie pracują, w większości w dużych miastach. Przeprowadzono je w dniach 12.06-31.08.2017 za pomocą ankiety online. Badanie przygotowała agencja Great Digital na zlecenie Jobhouse.

(bm)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin