.

 

Pierwsza praca przez pięć lat czy pół roku? Międzypokoleniowe różnice w początkach kariery

dodano: 
22.05.2024
komentarzy: 
0

46 proc. pracowników w wieku 55-65 lat deklaruje, że w swojej pierwszej pracy spędzili więcej niż pięć lat. Dla 46 proc. badanych z pokolenia Z czas ten wyniósł natomiast maksymalnie pół roku – wynika z badania Pracuj.pl. Prezentuje ono znaczne różnice międzypokoleniowe, które są widoczne w podejściu do stawiania pierwszych kroków w karierze. 

Pracuj.pl podkreśla, że pokolenia, które obecnie wkraczają na arenę zawodową, wykazują odmienną postawę wobec zatrudnienia niż ich poprzednicy. Generacja Z zastąpiła długoletnią lojalność wobec jednego pracodawcy różnorodnością i elastycznością, które skłaniają do częstych zmian miejsca pracy. Priorytetem dla tego pokolenia jest zarówno rozwój osobisty i profesjonalny, jak i praca dająca spełnienie. 

Najstarsi badani swoją karierę rozpoczynali w bardziej formalnych środowiskach pracy. Ponad 1/4 respondentów z tej grupy wiekowej wskazuje na wybór zajęcia związanego z administracją biurową. Dla 21 proc. respondentów z pokolenia Z początek kariery stanowiła natomiast praca w sektorze gastronomii. 

>>> Szukasz pracy? Zobacz najnowsze ogłoszenia na PRoto.pl!

Jak zaznacza Małgorzata Jakubowska-Łęczycka, menedżerka zespołu szkoleń i rozwoju w Pracuj.pl, zmiana w podejściu do kariery zawodowej między pokoleniami może wynikać z faktu, że wcześniejsze generacje pierwsze miejsce pracy często traktowały jako docelowe lub co najmniej takie, w którym zostaną na dłużej. Młode pokolenia coraz częściej angażują się natomiast w różnorodne prace, które są przez nich traktowane jako sposób na zdobycie dodatkowego dochodu lub okazję do eksploracji różnych ścieżek zawodowych. Swoją karierę postrzegają więc jako ciągły proces uczenia się i adaptacji, co sprawia, że są gotowi do zmian i poszukiwania pracy najlepiej odpowiadającej ich osobistym aspiracjom. 

Z badania wynika, że pierwsza praca osób z grupy wiekowej 18-24 lata, poza gastronomią, znajdowała się w sektorze pracy fizycznej (16 proc.), sprzedaży (9 proc.), bankowości, finansów i ekonomii (8 proc.), a także administracji biurowej (8 proc.). 

Respondenci zostali zapytani również o to, ile czasu spędzili w swojej pierwszej pracy. Badani z najmłodszej grupy wiekowej najczęściej wskazywali okres od jednego do trzech miesięcy (32 proc.). Osoby z grup 18-24 lata i 25-34 lata stawiali na podobne odpowiedzi, jednak im starsi byli respondenci, tym dłuższy stawał się staż pracy w pierwszym miejscu zatrudnienia. W najstarszej grupie wiekowej 46 proc. badanych wskazało, że w pierwszej pracy spędzili więcej niż pięć lat. 

>>> Szukasz pracownika? Dodaj ogłoszenie na PRoto.pl!

Badanie pokazuje, że młodzi ludzie wchodzą dziś na rynek pracy szybciej, niż miało to miejsce w przypadku wcześniejszych pokoleń. 38 proc. osób z generacji Z deklaruje, że gdy wybierali się do pierwszej pracy, mieli 15-17 lat, a kolejne 42 proc. wskazuje na wiek 18-19 lat. Największy odsetek badanych we wszystkich pozostałych grupach wiekowych deklaruje rozpoczęcie kariery w wieku 20-24 lata. 

Respondenci z grupy 35-44 lata mają odmienne doświadczenie. 28 proc. badanych z tego przedziału wiekowego miało 18-19 lat, idąc do pierwszej pracy, a 48 proc. stawiało pierwsze kroki, będąc w wieku 20-24 lata. Podobnie wyglądało to w przypadku respondentów w wieku 45-54 lata. 

W najstarszej grupie pracowników zaledwie 1/4 respondentów deklaruje rozpoczęcie kariery w wieku 18-19 lat, a 51 proc. wskazuje, że swoje pierwsze profesjonalne kroki stawiali w wieku 20-24 lata. (ao)

O badaniu: 

Badanie „Początki kariery kiedyś i dziś” zostało przeprowadzone w marcu 2024 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI wykonano na próbie 2059 Polaków w wieku 18–65. Struktura próby była kontrolowana, biorąc pod uwagę płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania odpowiadających

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin