„Daj prawo kulturze” – polscy artyści apelują o ochronę twórczości w internecie

dodano: 
03.09.2018
komentarzy: 
0

Polscy artyści apelują do europarlamentarzystów o ochronę twórczości, równe szanse w internecie i cyfrową przyszłość dla polskiej muzyki. Ponad 50 twórców podpisało się pod listem otwartym w ramach akcji „Daj prawo kulturze”. Są wśród nich m.in. Andrzej Piaseczny, Robert Gawliński, Reni Jusis, Tomasz Karolak, Romuald Lipko, Landberry, Alicja Majewska, Maciej Maleńczuk, Margaret, Natalia Nykiel. Grzegorz Skawiński, Stanisław Soyka, Jacek Stachursky czy Muniek Staszczyk.

12 września 2018 roku Parlament Europejski będzie głosował nad przyjęciem dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. W związku z tym polscy twórcy wystosowali apel do unijnych władz o poparcie tych zapisów dyrektywy, które wprowadzą uczciwe warunki korzystania z treści kreatywnych w największych serwisach dystrybuujących te materiały. „Od nich zależy, czy polska kultura będzie miała równe szanse w internecie z gigantami cyfrowej dystrybucji treści kreatywnych; czy artyści i twórcy będą mieli swobodę artystycznej wypowiedzi, której gwarantem jest m.in. niezależność ekonomiczna, czy internet będzie bezpiecznym środowiskiem pracy dla tysięcy polskich muzyków” – czytamy na stronie inicjatywy. Jak dodają, nowe przepisy mają potwierdzić obowiązek negocjowania ze środowiskami twórczymi warunków wykorzystania treści kreatywnych.

Jak piszą organizatorzy akcji, niektóre platformy wykorzystujące materiały zamieszczane przez użytkowników unikały tego obowiązku – głównie z powodów finansowych –  i powoływały się na zapisy o ograniczeniu odpowiedzialności za świadczenie usług przechowywania danych. „Dyrektywa jest jedynym gwarantem uczciwego i równego traktowania środowisk twórczych przez gigantów technologicznych” – uważają organizatorzy akcji.

Inicjatorem akcji „Daj prawo kulturze” jest Związek Producentów Audio Video (ZPAV). (mb)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin